Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne

NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne
MŁ/PAP
08.02.2023, o godz. 10:34
czas czytania: około 2 minut
0

Od 13 lutego będzie można składać wnioski w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” - poinformował PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował program „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, w ramach którego oferowane jest dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Program jest skierowany do przedsiębiorców. W jego ramach wsparciem objęte zostaną inwestycje dotyczące budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Szczegóły naboru

„Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu “Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będzie można składać od dnia 13.02.2023 r. do 30.06.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków” – podał NFOŚiGW w materiale nadesłanym PAP.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji, wynoszącej do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW na samą inwestycję. Jeżeli w instalacji będącej przedmiotem wniosku przetwarzane będą odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe intensywność dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Natomiast dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

„Instalacja fermentacji bioodpadów komunalnych jest źródłem odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej. Pozwala na uzyskanie autonomii energetycznej zakładów gospodarowania odpadami, co prowadzi do ograniczenia kosztów ich funkcjonowania a finalnie zmniejszenia opłat wnoszonych przez mieszkańców. Efektem skojarzonym jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Rosnące ceny energii to również rosnące ceny nawozów. W instalacjach fermentacji bioodpadów komunalnych może być wytwarzany bardzo dobry i tańszy zamiennik dla nawozów sztucznych” – powiedział, cytowany w informacji, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

Program został zaakceptowany przez Minister Klimatu i Środowiska, Radę Konsultacyjną Funduszu Modernizacyjnego oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który przeznaczył budżet na ten cel w wysokości 1,5 mld zł.

 

 


Program wsparcia budowy komunalnych biogazowni – ma ruszyć w lutym


Min. Kowalski: polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona część importowanego gazu ziemnego


 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024