Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

NFOŚiGW ogłasza nabór uzupełniający do programu budowy ITPOK

NFOŚiGW ogłasza nabór uzupełniający do programu budowy ITPOK
Bartłomiej Leśniewski
05.12.2023, o godz. 15:31
czas czytania: około 2 minut
0

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki pozytywnie odpowiedział na postulaty środowiska branży odpadowej i ogłosił nabór uzupełniający do programu budowy ITPOK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wnioski w ramach tego naboru składać będzie można od 13 grudnia. – To potrzebna inwestycja, szansa na uporządkowanie rynku. Warunki udziału w programie w naborze uzupełniającym nie zmieniają się w stosunku do tych, który ogłosiliśmy przy pierwszym naborze – mówi Jarosław Roliński, dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW.

W naborze uzupełniającym do rozdysponowania pozostaje 2 mld zł.

Na prośbę branży

NFOŚiGW przygotował specjalny program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów – w ramach szerszego projektu pn.: “Racjonalna gospodarka odpadami, wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Jego realizacja miała pomóc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej z jednej strony oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów z drugiej.

Zainteresowanie inwestorów okazało się ponad trzykrotnie większe od alokacji programu. Wraz z końcem 2022 roku złożono 39 wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów.

Petycja

Kłopot w tym, że nie wszyscy chętni zdążyli z przygotowaniem odpowiednich skompletowaniem na czas potrzebnych do udziale w programie dokumentów dokumentów. Według naszych nieoficjalnych informacji dotyczyć może  aż połowy wniosków chętnych do udziale w programie.

W tej sytuacji branża zorganizowała akcję „pomocową” – przedstawiciele ośmiu organizacji branży komunalnej zwrócili się do prezesa NFOŚiGW z petycją, w której wnoszą o kontynuowanie programu wsparcia budów instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce, a także biogazowni.

Sygnatariuszami petycji byli Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Rada Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

Decyzja NFOŚiGW jest pozytywną odpowiedzią na wyżej cytowaną petycję.

Mamy za mało ITPOK

W Polsce wytwarza się rocznie 14,5 mln ton odpadów. Z tego 4,5 mln ton to tzw. kaloryczne odpady resztkowe nienadające się do powtórnego wykorzystania ani recyklingu. – Uwzględniając aktualne moce przetwórcze ośmiu instalacji istniejących w naszym kraju (1,2 mln ton/rok) oraz możliwości unieszkodliwiania odpadów w cementowniach (ok. 1,5 mln ton/rok), ok. 2 mln ton odpadów resztkowych rocznie jest porzucana lub kierowana z naruszeniem prawa do składowania – mówił Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW, 22 listopada 2022 r. podczas konferencji organizowanej przez Abrys „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”.

Przypomnijmy, że z dyrektyw UE wynikają zobowiązania krajów członkowskich do ograniczenia składowania do poziomu maksymalnie 10% wytworzonych odpadów komunalnych w 2035 r. Jak mówił podczas konferencji Dominik Bąk: – Negatywną alternatywą termicznego przekształcania odpadów stanowi ich składowanie, co pokazuje przykład południowej i wschodniej Europy. W przeciwieństwie do wielu krajów jej zachodniej i północnej części.” – oceniał Dominik Bąk podczas wspomnianego wydarzenia.


Petycja branży komunalnej w sprawie programu budowy ITPOK

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024