PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

NFOŚiGW przeznacza 200 mln zł na wody opadowe

NFOŚiGW przeznacza 200 mln zł na wody opadowe
sm
04.04.2018, o godz. 15:47
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 200 mln zł na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. Dofinansowanie otrzymają inwestycje przyczyniające się do odprowadzania, zatrzymania, retencjonowania, wykorzystania lub oczyszczania wód opadowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednym większych problemów dużych miast w zakresie gospodarowania wodami są – występujące coraz częściej – podtopienia po intensywnych deszczach. Jest to spowodowane betonowaniem coraz większych obszarów miasta. Prowadzi to do problemów z nadmiarem wody, która musi być szybko odprowadzona do kanalizacji albo zaleje niżej położone, płaskie tereny.

Problem jest brak w miastach tzw. zielonej oraz błękitnej infrastruktury, czyli naturalnych terenów spełniających funkcje hydrologiczne – takie jak łąki, parki, tereny podmokłe, mokradła, czy suche stawy.

NFOŚiGW pomoże po raz trzeci

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska – po raz trzeci dofinansuje ze środków działania 2.1.5 POIiŚ 2014-2020 projekty mające na celu zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenach miejskich.

 

O dotacje będą mogli się starać inwestorzy budujący sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym na przykład urządzenia podczyszczające i instalacje rozprowadzania zebranej wody). Na unijne pieniądze mogą też liczyć przedsięwzięcia polegające na likwidacji zasklepienia lub uszczelnienia gruntu poprzez stosowanie wzmocnień przepuszczalnych dla wody (na przykład ażurowych lub żwirowych).

Dla kogo dotacje?

Wsparcie będzie kierowane do miast powyżej 100 tys. mieszkańców, ale możliwa będzie również realizacja projektów w miastach, których gęstość zaludnienia jest wyższa niż 1200 mieszkańców/km2 (poza miastami zlokalizowanymi w województwie łódzkim i dolnośląskim).

Dotychczas w związku z zagospodarowaniem wód opadowych odbyły się dwa nabory konkursowe, w wyniku których zawarto 19 umów z dofinansowaniem w wysokości około 573 mln zł.

Jednostki samorządu terytorialnego o dotacje będą mogły ubiegać się od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r. Poziom współfinansowania w formie dotacji wyniesie maksymalnie 85 proc. wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Lista projektów wybranych do dofinansowania powinna być znana w pierwszym kwartale 2019 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024