„Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie efektywności energetycznej kościoła, poprawa jego stanu technicznego obiektu, a także ograniczenie emisji CO2” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Kocioł gazowy zamiast olejowego
Inwestycja uwzględnia m.in.: przebudowę źródła ciepła zasilającego górny kościół, zmianę kotła olejowego na kocioł gazowy kondensacyjny, izolację termiczną kanałów nawiewnych oraz rozbudowę układu grzewczego w zakresie regulacji i zarządzania energią cieplną.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Budownictwo Energooszczędne wesprze inwestycję kwotą 2 780 022,00 zł. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2025 r.
Umowę w rzeszowskiej kurii podpisali 27 czerwca br. Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW oraz ks. proboszcz Krzysztof Gołąbek. W obecności Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego.
O katedrze
Budowę dzisiejszej katedry rzeszowskiej rozpoczęto w 1977 r., kamień węgielny poświęcono w 1980 r. i oddano do użytku kościół dolny. W listopadzie 1982 r. oddano do użytku kościół górny. Kościół jest posadowiony na 103 studniach betonowych sięgających do 13 m głębokości. „Świątynia zbudowana jest na planie serca. Obiekty projektował prof. W. Cęckiewicz z Krakowa. Projektantami wyposażenia wnętrza są: Z. Czyż, E. Polit, Z. Mitał-Szczepańska z Rzeszowa. Organy 36-głosowe wykonał K. Truszczyński z Warszawy” – czytamy na stronach diecezji rzeszowskiej.
Po utworzeniu Diecezji Rzeszowskiej 25.03.1992 r. kościół dekretem Jana Pawła II stał się Katedrą Diecezji Rzeszowskiej.
Komentarze (0)