Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

NFOŚiGW wesprze termomodernizację katedry w Rzeszowie

NFOŚiGW wesprze termomodernizację katedry w Rzeszowie
Bartłomiej Leśniewski
29.06.2023, o godz. 8:12
czas czytania: około 1 minuty
0

Budynek kościoła katedralnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie przejdzie gruntowną termomodernizację z zastosowaniem OZE oraz systemów zarządzania energią dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie efektywności energetycznej kościoła, poprawa jego stanu technicznego obiektu, a także ograniczenie emisji CO2” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Kocioł gazowy zamiast olejowego

Inwestycja uwzględnia m.in.: przebudowę źródła ciepła zasilającego górny kościół, zmianę kotła olejowego na kocioł gazowy kondensacyjny, izolację termiczną kanałów nawiewnych oraz rozbudowę układu grzewczego w zakresie regulacji i zarządzania energią cieplną.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Budownictwo Energooszczędne wesprze inwestycję kwotą 2 780 022,00 zł. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2025 r.

Umowę w rzeszowskiej kurii podpisali 27 czerwca br. Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW oraz ks. proboszcz Krzysztof Gołąbek. W obecności Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego.

O katedrze

Budowę dzisiejszej katedry rzeszowskiej rozpoczęto w 1977 r., kamień węgielny poświęcono w 1980 r. i oddano do użytku kościół dolny. W listopadzie 1982 r. oddano do użytku kościół górny. Kościół jest posadowiony na 103 studniach betonowych sięgających do 13 m głębokości. „Świątynia zbudowana jest na planie serca. Obiekty projektował prof. W. Cęckiewicz z Krakowa. Projektantami wyposażenia wnętrza są: Z. Czyż, E. Polit, Z. Mitał-Szczepańska z Rzeszowa. Organy 36-głosowe wykonał K. Truszczyński z Warszawy” – czytamy na stronach diecezji rzeszowskiej.

Po utworzeniu Diecezji Rzeszowskiej 25.03.1992 r. kościół dekretem Jana Pawła II stał się Katedrą Diecezji Rzeszowskiej.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024