Pod koniec ubiegłego tygodnia Sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody w ujęciu w Siedlisku. Skażenie było na tyle poważne, że woda nadaje się tylko do spłukiwania toalety. Pierwsze próbki pobrane po czyszczeniu sieci okazały się wolne od zanieczyszczeń. Jednak Sanepid utrzymał zakaz korzystania z wody do wtorku, kiedy uzyska pełne wyniki badań.

Wodę niezdatną do Picia mają mieszkańcy Siedliska, Rychlika, Przyłęk, Górnicy i Biernatowa w gminie Trzcianka. W weekend w mediach pojawiły się omyłkowe informacje, że woda niezdatna do picia jest również w Trzciance. Trzcianecki urząd dementuje te doniesienia.

Skażenie wykryto w czwartek

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie, w czwartek 3 października, poinformował, iż jakość wody z wodociągu w miejscowości Siedlisko uległa pogorszeniu pod względem bakteriologicznym i nie odpowiada wymaganiom obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

„Woda nie nadaje się do celów konsumpcyjnych (do picia, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do mycia i kąpieli. Może być używana do celów sanitarnych, tj. do WC” – czytamy w komunikacie.

Niezwłocznie zostało przeprowadzone czyszczenie instalacji i wodociągów poprzez chlorowanie.

Sobotnie próbki są czyste

Sanepid podał informacje, że próbki pobrane w sobotę z wodociągu w Siedlisku są czyste. Pierwszy odczyt próbek z niedzieli jest również czysty. Mieszkańcy czekają obecnie na drugi odczyt po 48 godzinach, co nastąpi we wtorek rano. Oznacza to że, Sanepid utrzymuje zakaz korzystania z wody z ujęcia w Siedlisku do wtorku, aż do momentu uzyskania pełnych wyników.

Ponadto Sanepid pobrał w niedzielę próbki z dodatkowych miejsc na terenie wszystkich wsi objętych zakazem, aby rozszerzyć badanie i osiągnąć pewność co do bezpieczeństwa korzystania z wody.

Trzcianecki zakład inżynierii jomunalnej wraz z OSP zapewniają, że beczkowozy z wodą pitną będą dostępne do końca trwania zakazu użycia wody.

Problem z wodą również w gminie Czarnków

W czwartek Sanepid w Czarnkowie poinformował też o pogorszeniu jakości wody z wodociągu w Ciszkowie w gm. Czarnków. Wodociąg ten zaopatruje mieszkańców Ciszkowa, Pianówki, Góry i Mikołajewa.

Do odwołania woda z wodociągu w tych miejscowościach nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu. Niemowlęta i dzieci do trzech lat powinny pić natomiast wodę butelkowaną.

Czytaj więcej

Skomentuj