Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Nie mają czystej wody od kilku dni. Kiedy poprawa?

Nie mają czystej wody od kilku dni. Kiedy poprawa?
mat
07.10.2019, o godz. 15:03
czas czytania: około 2 minut
0

Pod koniec ubiegłego tygodnia Sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody w ujęciu w Siedlisku. Skażenie było na tyle poważne, że woda nadaje się tylko do spłukiwania toalety. Pierwsze próbki pobrane po czyszczeniu sieci okazały się wolne od zanieczyszczeń. Jednak Sanepid utrzymał zakaz korzystania z wody do wtorku, kiedy uzyska pełne wyniki badań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wodę niezdatną do Picia mają mieszkańcy Siedliska, Rychlika, Przyłęk, Górnicy i Biernatowa w gminie Trzcianka. W weekend w mediach pojawiły się omyłkowe informacje, że woda niezdatna do picia jest również w Trzciance. Trzcianecki urząd dementuje te doniesienia.

Skażenie wykryto w czwartek

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie, w czwartek 3 października, poinformował, iż jakość wody z wodociągu w miejscowości Siedlisko uległa pogorszeniu pod względem bakteriologicznym i nie odpowiada wymaganiom obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

„Woda nie nadaje się do celów konsumpcyjnych (do picia, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do mycia i kąpieli. Może być używana do celów sanitarnych, tj. do WC” – czytamy w komunikacie.

Niezwłocznie zostało przeprowadzone czyszczenie instalacji i wodociągów poprzez chlorowanie.

Sobotnie próbki są czyste

Sanepid podał informacje, że próbki pobrane w sobotę z wodociągu w Siedlisku są czyste. Pierwszy odczyt próbek z niedzieli jest również czysty. Mieszkańcy czekają obecnie na drugi odczyt po 48 godzinach, co nastąpi we wtorek rano. Oznacza to że, Sanepid utrzymuje zakaz korzystania z wody z ujęcia w Siedlisku do wtorku, aż do momentu uzyskania pełnych wyników.

Ponadto Sanepid pobrał w niedzielę próbki z dodatkowych miejsc na terenie wszystkich wsi objętych zakazem, aby rozszerzyć badanie i osiągnąć pewność co do bezpieczeństwa korzystania z wody.

Trzcianecki zakład inżynierii jomunalnej wraz z OSP zapewniają, że beczkowozy z wodą pitną będą dostępne do końca trwania zakazu użycia wody.

Problem z wodą również w gminie Czarnków

W czwartek Sanepid w Czarnkowie poinformował też o pogorszeniu jakości wody z wodociągu w Ciszkowie w gm. Czarnków. Wodociąg ten zaopatruje mieszkańców Ciszkowa, Pianówki, Góry i Mikołajewa.

Do odwołania woda z wodociągu w tych miejscowościach nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu. Niemowlęta i dzieci do trzech lat powinny pić natomiast wodę butelkowaną.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023