Nie tylko "Śmieciomaty z nagrodami”

Nie tylko
17.09.2021, o godz. 11:41
czas czytania: około 4 minut
0

W Krakowie dobiegł końca zwycięski projekt budżetu obywatelskiego 2019 "Śmieciomaty z nagrodami". W ciągu roku, w śmieciomatach zlokalizowanych w trzech miejscach w Krakowie, zebrano około 3 tys. kilogramów zużytych plastikowych butelek i 500 kilogramów aluminiowych puszek po napojach. Sprzęt działał na zasadach programu lojalnościowego. To jednak nie jedyna akcja Krakowa związana z segregacją odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

Za wrzucanie do śmieciomatów plastikowych butelek i aluminiowych puszek po napojach, mieszkańcy zbierali punkty w aplikacji mobilnej „ECO-portfel”. Projekt miał na celu aktywizację oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska

Segregujesz? Zyskujesz!

Jeszcze do końca października osoby które zgromadziły punkty w aplikacji mogą wymienić je na ekogadżety: bawełniane worki i plecaki, bambusowe kubki, piórniki z korka. Nagrody czekają w punktach InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2 i na osiedlu Zgody 7. Po 31 października zebrane punkty stracą ważność.

Ci, którzy nie zdążyli skorzystać ze śmieciomatów mogą odwiedzić Lamusownię, która dysponuje swoją maszyną z nagrodami, w ramach programu „Zgnieć z RePETem!”.

Krakowski pomysł na segregację to nie tylko śmiaciomaty

Mieszkańcy Krakowa mają do dyspozycji wiele innych możliwości segregowania odpadów. Oprócz tradycyjnych pojemników w miejscu zamieszkania mogą korzystać z:

  • systemów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów rozstawionych w zestawach na terenie miasta i zielonych pojemników do zbierania szkła
  • wywozu odpadów wielkogabarytowych – ich odbiór z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej odbywa się na podstawie pisemnych zgłoszeń zarządcy. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych powinni skontaktować się indywidualnie z pracownikami MPO i złożyć zapotrzebowanie mailowo lub telefonicznie pod numerami w celu uzgodnienia terminu odbioru
  • dwóch Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (Lamusownia przy ulicy Nowohuckiej 1D oraz PGOW przy ulicy Krzemienieckiej 40) – można tu przywieźć zużyte świetlówki, stare opony, baterie, oleje, lekarstwa, akumulatory, termometry rtęciowe, odpady wielkogabarytowe (meble), odpady pobudowlane i poremontowe – drewno zmieszane i impregnowane, puszki po farbach, gruz, a także stary sprzęt AGD i elektroniczny oraz tekstylia (pościel, ubrania, dywany itp.)
  • Elektrobrygady na telefon – każdy mieszkaniec w uzgodnionym telefonicznie terminie może zgłosić potrzebę odebrania z jego mieszkania zbędnego i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odbiór elektroodpadów w ramach akcji jest nieodpłatny
  • Krakowskiej EKO-PAKI – ruchomego punktu selektywnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Zamknięty, stalowy kontener wyposażony w drzwi umożliwiające wygodny dostęp do jego wnętrza jest ustawiany na okres jednej doby w miejscu i terminie ustalonym z zarządcą nieruchomości. Przez ten czas mieszkańcy mają możliwość umieszczania w nim odpadów wielkogabarytowych. Do EKO-PAKI można wrzucać takie odpady, jak: meble, deski do prasowania, suszarki na pranie, drzwi, dywany, wykładziny. Nie należy natomiast umieszczać w niej: sprzętu RTV i AGD, tekstyliów, odpadów budowlanych, odpadów niebezpiecznych, opon, odpadów zielonych. Usługa EKO-PAKI nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych opłat
  • programu selektywnego zbierania odpadów zielonych (traw, drobnych gałęzi, liści), który w 2021 r. jest realizowany od 1 marca do 10 grudnia. Foliowe worki na odpady zielone można odbierać w siedzibach Rad Dzielnic oraz centrali MPO.
  • programu odbioru i zagospodarowania tekstyliów „100% korzyści”, polegającego na zbiórce odzieży używanej, realizowanego wspólnie przez MPO i małopolski oddział PCK. Aby skorzystać z programu, wystarczy telefonicznie umówić się na dogodny termin odbioru, a potem wybrać niepotrzebne tekstylia i zapakować je do worków. Udział w akcji nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.
  • Krakowskiego EKO-PUDEŁKA, czyli specjalnych urządzeń z wbudowanymi osobnymi pojemnikami na poszczególne rodzaje drobnych odpadów. Do ekopudełek można wkładać niebezpieczne odpady, jak baterie, drobna elektronika, płyty kompaktowe i żarówki. Natomiast igły, ampułkostrzykawki i przeterminowane lekarstwa można oddać do specj
  • Krakowskiego Kantorka Wymiany, który działa na terenie Lamusowni przy ulicy Nowohuckiej 1D. Mieszkańcy mogą tu wymieniać używane książki, których nie potrzebują, na takie, które mogą ich zaciekawić, zgodnie z zasadą „książka za książkę”

Kraków edukuje

Oprócz miejsc, w których mieszkańcy mogą zostawić problematyczne odpady i śmieci, Kraków prowadzi szereg akcji informacyjno-edukacyjnych dotyczących prawidłowej segregacji i korzyści płynących z recyklingu. Są to np. konkursy plastyczne dla przedszkolaków (np. Eko-Kreatorzy), programy edukacyjne dla klas I–III szkół podstawowych („Krakowskie dzieci wiedzą, jak wyrzucać śmieci” czy „Czytam, rysuję i segreguję”). Starsze dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych mogły wziąć udział w programie „Od segregacji nie ma wakacji”, z kolei program adresowany do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych to „Elektroodpady mają zasady”.

Od 2017 r. realizowany jest program edukacyjny „Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady”, który wspiera szkoły w organizacji właściwego systemu segregacji.

Kolejnym pomysłem na zaszczepienie ekologicznych nawyków jest program edukacyjny dla placówek oświatowych „Kino za baterie”, funkcjonujący od 2014 r. Tylko w zeszłym roku zebrano dzięki niemu ponad 30 Mg baterii.

Krakowskie MPO nie zapomina też o starszych mieszkańcach miasta. Specjalnie dla nich powstał program edukacyjny dla seniorów „Mądrze segregujesz – więcej zyskujesz”, w ramach którego odbywają się zajęcia warsztatowe oraz wycieczki po Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Nowohuckiej 1.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024