Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nielegalne odpady ze Stargardu wróciły do Anglii

Nielegalne odpady ze Stargardu wróciły do Anglii
sr
02.04.2019, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

Na działce w Stargardzie zgromadzono w sumie ok. dwóch ton odpadów budowlanych, tworzyw sztucznych oraz odpadów zmieszanych. Zwożono je i składowano nielegalnie. Odpady wróciły już do Wielkiej Brytanii na koszt tamtejszej agencji ochrony środowiska.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Nielegalne odpady z Wielkiej Brytanii do Stargardu zjeżdżały od 2017 r. Na przestrzeni dwóch lat gromadzone były w hali magazynowej zlokalizowanej przy ulicy Na Grobli. Porzucone odpady przechowywano także na naczepach trzech samochodów ciężarowych.

Z szacunków Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie wynika, że w ciągu dwóch ostatnich lat trafiło tam przeszło 90 transporterów nielegalnych śmieci. Pochodziły z Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie wróciły.

Przyjechali na oględziny. Przyznali, że to ich

Sprawa trafiła do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który prowadzi postępowania dotyczące międzynarodowego przemieszczania odpadów.

GIOŚ nawiązał współpracę z brytyjskim urzędem Environment Agency, którego przedstawiciele przyjechali do Stargardu na oględziny. Po wizycie strona angielska uznała, że odpady zgromadzone przy ul. Na Grobli 4 w Stargardzie pochodzą z Wielkiej Brytanii.

Wywożenie odpadów do Wielkiej Brytanii na koszt Environment Agency rozpoczęło się 7 stycznia 2019 r. Prowadzone było pod nadzorem pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie i Urzędu Miejskiego w Stargardzie, w obecności funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej.

Postępowanie w sprawie nielegalnego składowania odpadów prowadzi Prokuratura Rejonowa w Stargardzie.

Pokłosie zmian uszczelniających system odpadowy

To pierwsze efekty zaostrzonej polityki odpadowej, która zapewnia szersze uprawnienia inspektorom IOŚ.

Przypomnijmy, że po ubiegłorocznej fali pożarów rząd zabrał się za nowelizacje ustawy o odpadach i ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Nowela upoważnia IOŚ do zatrzymywania transportów, co do których występuje podejrzenie nielegalnego przewozu odpadów. Na tej płaszczyźnie inspekcja współpracuje z Inspekcją Transportu Drogowego.

– Kontrolujemy uprawnienia podmiotów do gromadzenia i odbioru odpadów, w przypadku ich braku wydajemy decyzję natychmiastową o zatrzymaniu i zawróceniu transportu – powiedział w listopadzie Portalowi Komunalnemu główny inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.

Ciećko wskazywał wówczas, że na skutek przeprowadzonych akcji IOŚ-u pierwsze transporty odpadów będą wracać do Anglii po nowym roku. – Skoro podmioty, które w Polsce się rozmyły tych odpadów nie odebrały, to angielska agencja ochrony środowiska zabiera je z powrotem do siebie – mówił.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024