Niemcy: Kanclerz Scholz podjął decyzję o wstrzymaniu oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2

Niemcy: Kanclerz Scholz podjął decyzję o wstrzymaniu oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2
MŁ/PAP
22.02.2022, o godz. 13:07
czas czytania: około 6 minut
0

Kanclerz Olaf Scholz podjął decyzję o wstrzymaniu oddania do użytku bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Scholz ogłosił to we wtorek w Berlinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W odpowiedzi na uznanie przez Rosję dwóch separatystycznych obszarów we wschodniej Ukrainie, kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił wstrzymanie oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2. Oświadczył to na konferencji prasowej we wtorek.

Cytowany wcześniej przez agencję Reutera austriacki kanclerz Karl Nehammer powiedział w poniedziałek, że pakiet sankcji, przygotowanych przez Unię Europejską na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, obejmuje środki wymierzone w gazociąg Nord Stream 2, łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie. “Certyfikacja (rurociągu) zostałaby wówczas wstrzymana (w przypadku inwazji Rosji). Nie ma co do tego wątpliwości. Oznacza to zatem, że Nord Stream 2 jest objęty sankcjami” – powiedział Nehammer na konferencji prasowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych “republik ludowych” w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy. W opublikowanej w nocy odezwie do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości dwóch “republik” jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego.

O wstrzymanie uruchomienia Nord Stream2 apelowali m.in przedstawiciele polskiego rządu.

Sasin: jedną z pierwszych sankcji dla Rosji powinno być zatrzymanie projektu Nord Stream 2

Zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji dla putinowskiej Rosji – poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że dawanie kolejnych narzędzi do szantażowania Europy jest kursem na ścianę. Zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji dla putinowskiej Rosji” – napisał we wtorek na Twitterze wicepremier Sasin.

 

Mateusz Morawiecki: sankcje na Rosję powinny dotyczyć polityki surowcowej; nie robi się interesów z agresorem 

Nie robi się normalnych interesów z agresorem, z tym kto narusza porządek prawa międzynarodowego, narusza suwerenność innych krajów, w tym przypadku suwerenność Ukrainy – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że sankcje na Rosję powinny dotyczyć polityki surowcowej.

“Żeby powstrzymać agresywną politykę rosyjską staramy się kanałami dyplomatycznymi, politycznymi, robić wszystko, żeby przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że potrzebna jest teraz mocna odpowiedź w postaci sankcji, które byłyby wystarczająco dolegliwe i powstrzymały Władimira Putina przed kolejnymi krokami, kolejną fazą agresji” – mówił Morawiecki po wtorkowej naradzie w BBN zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak ocenił premier, po dyslokacji wojsk rosyjskich “niestety widać wyraźnie, że taka dalsza agresja nakierowana już głębiej w terytorium Ukrainy jest możliwa”. “Dzisiaj, naszym zdaniem, niezwykle ważne jest to, aby cały Zachód miał tego świadomość, a my będąc tutaj blisko tej sytuacji mamy sporą wiedzę i staramy się uświadamiać naszych partnerów zachodnich, jak to jest istotne” – podkreślił Morawiecki.

“W dłuższej perspektywie, aby powstrzymać agresywną politykę rosyjską, trzeba postarać się zmienić paradygmaty gospodarcze, przede wszystkim gospodarki surowcowej. To właśnie na surowcach oparta jest dziś siła Rosji. To stamtąd biorą się potężne miliardy dolarów, ogromne środki, po to, żeby się zbroić i żeby realizować politykę neoimperialną” – wskazał szef rządu.

Dlatego – jak dodał – “w tym kontekście warto przemyśleć zarówno kwestie związane z sankcjami, ale również z polityką surowcową, energetyczną i klimatyczną”. “Nie do wyobrażenia jest to, że na Ukrainie będą ginąć ludzie, a Europa Zachodnia, jak gdyby nigdy nic, kontynuować będzie gospodarczą współpracę, czy to poprzez Nord Stream 2, zakupy gazu, które zasilają kasę budżetu rosyjskiego, czy poprzez normalne robienie interesów” – oświadczył Morawiecki.

“Nie robi się normalnych interesów z agresorem, z tym kto narusza porządek prawa międzynarodowego, narusza suwerenność innych krajów, w tym przypadku suwerenność Ukrainy” – oświadczył szef rządu.


Zobacz również:

Premier: wstrzymanie certyfikacji NS2 to pozytywna wiadomość, ale oczekujemy znacznie dalej idących kroków


 

Rzecznik rządu Piotr Müller: nie widzę innej możliwości, niż niedopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2

Nie widzę innej możliwości, niż niedopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2 – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego uruchomienie gazociągu to byłoby dodatkowe “paliwo i naboje” dla Putina w walce geopolitycznej”, a Niemcy pokazałyby, że dają mu przyzwolenie na dalsze działania.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych “republik ludowych” w Donbasie. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

Rzecznik rządu był pytany we wtorek rano w TVP 1, jakich sankcji wobec Rosji Polska oczekuje od UE. Podkreślił, że sankcje wobec osób bezpośrednio zaangażowanych w uznanie separatystycznych “republik” przez Rosję to zdecydowanie za mało.

“Tutaj przede wszystkim chodzi o sankcje ekonomiczne, finansowe – była przecież jeszcze niedawno mowa, że jedną z rozważanych sankcji są kwestie blokady systemów finansowych, ale nie może być również Nord Stream 2 – i w tym zakresie oczekiwalibyśmy takich decyzji i deklaracji, również formalnych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że ten projekt może być kontynuowany, bo to dodatkowe paliwo i naboje dla Władimira Putina w tej walce geopolitycznej” – mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy wierzy, że Nord Stream 2 pozostanie “pustą, rdzewiejącą rurą na dnie Bałtyku”, Müller podkreślił, że nie widzi innej możliwości”. “Inaczej to by oznaczało, że Niemcy dają przyzwolenie na dalsze działania Rosji” – ocenił.

Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen “wyraźnie dając znać, że nie ma już mowy o tym, żeby Unia Europejska podejmowała jakieś delikatne działania sankcyjne, że tutaj trzeba zdecydować się na daleko idące sankcje wobec Rosji, bo inaczej to będzie przyzwolenie dla Władimira Putina, a historia pokazuje, że takie przyzwolenia bardzo źle się kończą”.

Müller podkreślił również, że Polska wciąż kieruje na Ukrainę wsparcie humanitarne oraz uzbrojenie. Dodał, że prowadzone są również prace nad programem udzielenia pomocy ewentualnym uchodźcom, a także pomocy medycznej rannym i ich transportu z Ukrainy do Polski. Rzecznik rządu wskazał, że środki na te działania zabezpieczane są z budżetu państwa. “Te działania, które podejmujemy, mają również w przyszłości chronić Polskę; to nie jest tylko kwestia stabilności Ukrainy” – dodał.

Sankcje ze strony USA

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek rozporządzenie nakładające sankcje i zakazujące handlu i inwestycji z samozwańczymi “republikami ludowymi” w Donbasie. Rozporządzenie daje mu też uprawnienia do objęcia restrykcjami osób działających na ich terenie.

Według przepisów rozporządzenia, zakazany jest jakikolwiek import lub eksport towarów, usług czy technologii między USA i donbaskimi “republikami ludowymi”, a także zaangażowanie osób i podmiotów zarejestrowanych w USA w jakiekolwiek transakcje finansowe. Dodatkowo, dokument pozwala na objęcie sankcjami jakichkolwiek osób działających na terenie parapaństw, ich przywódców, dowódców i urzędników, a także osób łamiących sankcje lub z nimi powiązanych.

Biały Dom zapowiedział wcześniej, że wprowadzone rozporządzeniem obostrzenia nie wyczerpią odpowiedzi USA na uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Kolejne kroki zostaną podjęte we wtorek w koordynacji z sojusznikami.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024