Senatorowie składający projekt zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa uzasadnili zmianę przepisów m.in. wysokim stopniem urbanizacji miasta i potrzebami społecznymi.
– Ustawa w proponowanej wersji poszerza możliwości nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zachowano przy tym wymóg zgody właściwego ministra, co pozwoli zachować gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa. W obecnym stanie prawnym brak jest ustawowego upoważnienia dla KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) do takiej czynności, co uniemożliwia jej dokonanie – czytamy w uzasadnieniu.
Namiastka lasu w mieście
Tworzenie parków rozumianych jako teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony, ma długą historię. Parki zlokalizowane szczególnie w miastach (choć zmiana ustawy nie ogranicza przekazania nieruchomości tylko na rzecz terenów miejskich) rozumiane jako publiczna zorganizowana przestrzeń zielona, pełniąca funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne, a niekiedy także sportowe lub inne, są namiastką lasu.
Senatorowie zauważają też, że parki to również miejsca bytowania zwierząt, głównie ptaków i małych ssaków. Park publiczny ma propagować kulturę, poszanowanie dla piękna przyrody, a także edukować w zakresie przyrody. Istotą parku publicznego jest również dostęp do świeżego powietrza i pozbawionej zanieczyszczeń przestrzeni, w granicach nowoczesnego miasta.
“Parkoterapia” – ważna w czasie pandemii
Uzasadnieniem dla zmian w ustawie ma być również fakt, że kontakt z naturą jest szczególnie ważny w okresach pandemii i w zwalczaniu jej negatywnych skutków, służąc zarówno odpoczynkowi, jak i aktywnemu uprawianiu sportów. Dlatego też należy podjąć wszelkie działania umożliwiające ich powstawanie i rozwój, czemu służyć ma zaproponowana nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa – dodają autorzy projektu.
– Z praktyki wiadomo, że w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wchodzą nieruchomości niezagospodarowane, leżące w pobliżu granic, czy na terenie miast, świetnie nadające się na cele tworzenia parku. Z drugiej strony wiadomo, że same miasta ciepią na brak takich terenów. Zwłaszcza w dużych miastach występuje wysoki stopień urbanizacji, co jest efektem braku możliwości przekształcania gruntów pod tereny zielone. W większości polskich miast proporcje terenów zielonych do określonej liczby ludności znacząco odbiegają od oczekiwanych standardów – wyjaśniają senatorowie składający projekt zmian w prawie.
Możliwość nieodpłatnego przekazania terenu
Projekt niniejszej ustawy nie narzuca rozwiązań, nie czyni z nich aktywności obligatoryjnych, daje jedynie możliwość nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w sytuacji dobrze uzasadnionego wniosku. Istotne jest, że daje szansę na zaspokojenie istotnych potrzeb społeczności lokalnej.
– Uzyskanie nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego w sposób nieodpłatny umożliwi przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na zorganizowanie samego parku i wyposażenie go w niezbędną infrastrukturę. Ułatwi tym samym realizację zadań tych jednostek, określonych np. w art. Art. 7. ust 1 pkt 1)i pkt12) ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym – czytamy w uzasadnieniu.
Komentarze (0)