W województwie lubelskim postanowiono uświetnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości projektem „100 km dróg w każdym powiecie na 100-lecie niepodległości”. Pierwsza została już otwarta.

W skład województwa lubelskiego wchodzi 20 powiatów i cztery miasta na prawach powiatów. Łatwo obliczyć, że na Lubelszczyźnie ma zostać wybudowanych lub zmodernizowanych około 2 tys. km dróg. I właśnie taką liczbę zapowiadają przedstawiciele samorządów.

Pieniądze mają pochodzić z kilku źródeł: budżetu województwa i środków unijnych zarządzanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Niemal 500 km dróg powstanie dzięki pieniądzom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inne mają zostać sfinansowane choćby z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt „100 km dróg w każdym powiecie na 100 -lecie niepodległości” zakłada budowę i remonty nie tylko dróg wojewódzkich i powiatowych, ale także gminnych (w województwie jest 213 gmin). Przy każdej stanie okolicznościowa tablica. Pierwsza otwarta “niepodległościówka” to droga wojewódzka nr 829 łączy powiaty świdnicki i łęczyński.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bardzo dobry pomysł.Jestem rodowitym Ślązakiem,ale bardzo kocham ten region Polski,który przez tyle lat traktowany był po macoszemu.

Skomentuj