Niestabilna rzeczywistość samorządów i sektora komunalnego. Próba diagnozy miejsca, w którym jesteśmy

Niestabilna rzeczywistość samorządów i sektora komunalnego. Próba diagnozy miejsca, w którym jesteśmy
PU
27.05.2022, o godz. 12:19
czas czytania: około 4 minut
0

Samorząd, biznes i gospodarka komunalna w niestabilnych czasach. Problemom z jakimi borykają się dziś samorządowcy i przedsiębiorcy sektora komunalnego poświęcone było pierwsze od trzech lat spotkanie stałych partnerów Kancelarii Radców Prawnych Z. Jerzmanowski i Wspólnicy z sektora komunalno-samorządowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Niestabilna rzeczywistość pandemiczna sprawiła, że trzyletnia tradycja corocznych spotkań prawników poznańskiej kancelarii z partnerami została przerwana. Dziś tuż za naszą granicą trwa wojna, której obrazy wszystkich nas bardzo poruszają. Trudno funkcjonować w tym czasie tak jak wcześniej, bo całkowicie zmieniają się priorytety, a zupełnie inne sprawy – szczególnie pomoc dla naszych Sąsiadów – wysuwają się na pierwszy plan.

– Mimo wszystko uważamy, że powinniśmy pielęgnować więzi społeczne, międzyludzkie i międzyfirmowe, dlatego zdecydowaliśmy się reaktywować formułę naszych dotychczasowych, zawsze bardzo udanych spotkań – mówi dr Jędrzej Jerzmanowski.

Próba diagnozy

W trakcie dwudniowego spotkania nie mogło zabraknąć dyskusji na tematy, które na pewno nurtują przedstawicieli branży komunalnej.  Podczas debaty zatytułowanej „Samorząd, biznes i gospodarka komunalna w niestabilnych czasach” uczestnicy spotkania dyskutowali na temat bieżących problemów, którymi żyją samorządy, biznes i przedsiębiorstwa komunalne. Dyskusja to również doskonała okazja do próby postawienia diagnozy dotyczącej miejsca, w którym się obecnie znajdujemy.

Trudny czas pandemii

Mówiąc o czasach niestabilnych nie sposób nie wrócić do pandemii, która znacząco zmieniła życie samorządów i przedsiębiorców. Wiele podmiotów przechodziło na pracę zdalną, często przeorganizowując system pracy w bardzo krótkim czasie.

– To był bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale ani na moment nie zamknęliśmy urzędu. Oczywiście trzeba było organizować pracę w zupełnie zmienionym trybie, zdalnym, hybrydowym, ale urząd zawsze był do dyspozycji naszych mieszkańców – mówi Krzysztof Nowacki, sekretarz gminy Oborniki.

Nowa rzeczywistość

Dla biznesu wybuch pandemii również był mocnym uderzeniem, zwłaszcza jeśli mówimy o podmiotach, dla których ważnym obszarem jest działalność konferencyjno-szkoleniowa. Czy koniec pandemii ogłoszony formalnie przez polski rząd oznacza, że możemy liczyć na powrót do tego, co było przed pandemią?

– Nie ma powrotu. Przynajmniej nie na 100%. To wynika z wielu czynników. Oczywiście musieliśmy bardzo szybko reagować na realia pandemiczne. To oznaczało inwestycje informatyczne i dostosowanie potrzeb do zmieniających się warunków. Staliśmy się pionierem jeśli chodzi o konferencje i szkolenia on-line, a obecnie większość naszych wydarzeń ma formułę hybrydową. Ale stuprocentowego powrotu nie będzie, bo wiele osób tak przyzwyczaiło się do spotkań on-line, które nie wymagają wyjazdów, zwłaszcza dalekich, a z drugiej strony technologie informatyczne bardzo mocno weszły w nasze życie codzienne – mówi Robert Rosa, wiceprezes zarządu Abrys Sp. z o.o.

W jedności siła

Niestabilna rzeczywistość, z którą dziś mamy do czynienia to jednak nie tylko pandemia, ale również galopująca inflacja i drastyczny wzrost cen i kosztów działalności przedsiębiorstw Szczególnie widoczne jest to w sektorze wod-kan. Przedsiębiorstwa mają ogromne kłopoty z wdrażaniem innowacji, prowadzeniem i finansowaniem inwestycji w obliczu trudności z zatwierdzaniem taryf, co bardzo ogranicza możliwości rozwojowe.

– Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że branża komunalna to największy pracodawca w Polsce, a sektor wod-kan jest przecież jej częścią. To ogromny potencjał i ogromna siła. Dlatego bardzo potrzebny jest jednolity, solidny i skonsolidowany lobbing. Przedsiębiorstwa muszą mówić jednym głosem – ocenia mec. Łukasz Ciszewski z Kancelarii Radców Prawnych Z. Jerzmanowski i Wspólnicy.

Ucieczka do przodu

Sposobem na rozwój jest również przekształcenie, czy też przeprofilowanie działalności, a wręcz jej rozszerzenie. Widać to dziś na przykładach firm globalnych.

– Tak stało się w naszym przypadku. Musieliśmy znaleźć swoją drogę i dziś ze znanego na świecie producenta pomp przekształciliśmy się w dostawcę kompleksowych rozwiązań wodnych i usług cyfrowych. Wspieramy podmioty publiczne i prywatne w ich wyzwaniach związanych z wodą, energią, wydajnością i kosztami – mówi Aleksander Gamoyla, dyrektor generalny Grundfos Pompy Sp. z o.o.

Niekorzystne wskaźniki

Konfederacja Lewiatan opublikowała wyniki jednego z najpopularniejszych badań rynkowych, tzw. „Indeksu Biznesu”. Zgodnie z nimi nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są raczej niekorzystne. 51% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 44% jest pozytywnie usposobionych. Najbardziej pesymistycznie (62%) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 52%, a małych 50%. Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 61% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 64% dużych i średnich oraz 60% małych. 31% firm ma pozytywne nastawienie (32% małych, 28% średnich i 26% dużych).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024