Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

NIK o gospodarce odpadami w Poznaniu: były nieprawidłowości

NIK o gospodarce odpadami w Poznaniu: były nieprawidłowości
jwo
11.12.2017, o godz. 10:45
czas czytania: około 3 minut
1

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się systemowi gospodarki odpadami w Poznaniu. Pod lupę wzięto przede wszystkim budowę spalarni oraz działanie związku GOAP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

NIK ocenił, że Poznań skutecznie wybudował i uruchomił w 2016 r. jedną z pierwszych działających w Polsce dużej spalarni odpadów komunalnych. Instalacja powstała w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie budujący spalarnię partner prywatny poniósł większość kosztów i będzie ją utrzymywał przez 25 lat.

Wzorcowe PPP i za mało odpadów

– W ocenie NIK, Miasto Poznań wyłoniło partnera prywatnego zgodnie z trybem określonym w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz zapewniło prawidłowy nadzór nad realizacją zadań, zarówno na etapie budowy spalarni, jak i w fazie jej uruchamiania – czytamy w komunikacie Izby.

Na otwarciu spalarni odpadów w Poznaniu byliśmy z naszą kamerą:

Za zapewnienie odpowiedniej ilości niesegregowanych odpadów komunalnych dla spalarni w Poznaniu odpowiada miasto. W latach 2014-2016 ilość ta była jednak o 9 proc. niższa od prognoz przyjętych w planach inwestycyjnych.

NIK ocenia, że w przyszłości w Poznaniu może w związku z tym brakować wkładu do instalacji. Jednak już w I kwartale tego roku miasto zadbało o zakontraktowanie nowych strumieni odpadów, przez co poznańska spalarnia wyrabia wcześniej ustalone normy.

Zobacz spalarnię w Poznaniu od środka! [DUŻO ZDJĘĆ]

Kosztowne GOAP-u przetargi

Więcej zastrzeżeń NIK ma do działalności Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP). Oceniono, że związek w latach 2013-2014 “nieprawidłowo realizował część swoich zadań”.

Błędy formalne w statucie instytucji spowodowały, że opóźniły się przetargi na odbiór odpadów. Ze względu na opóźnienia większość z nich zlecano z wolnej ręki (zamiast standardowo w trybie konkurencyjnym), co spowodowało dodatkowe, niepotrzebne koszty. Wydatki znacząco przekroczyły przychody GOAP z opłat pobieranych od mieszkańców.

NIK ustalił, że w 2014 r. koszty te były aż o 40 proc. wyższe niż w 2015 i 2016 r., tj. gdy przetargi odbywały się w normalnym trybie.

Niewydajny system

Kontrolerzy NIK oceniają również, że, mimo wprowadzenia w 2013 r. w Poznaniu i okolicznych gminach selektywnej zbiórki odpadów, rok później system gospodarki odpadami w regionie nadal był niewydajny.

– Nie udało się bowiem ograniczyć masy odpadów przekazywanych do składowania. W 2014 r. przekroczony został o 24 proc. dopuszczalny, wynoszący 50 proc. poziom składowanych odpadów ulegających biodegradacji. Było to przyczyną nałożenia na Związek przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska kary w wysokości aż 3,1 mln zł (do czasu zakończenia kontroli kara nie była prawomocna) – informuje NIK.

GOAP szuka oszczędności. Mieszkańcy zapłacą za pojemniki na bioodpady

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła też przekazywanie przez GOAP części odpadów na składowiska zamiast do regionalnych instalacji przetwarzania (RIPOK-ów).

GOAP miał również zaakceptować w 2014 r. nieprawidłowe rozliczenie ilości odpadów zleconych do zagospodarowania w 2013 r. Związek wypłacił spółce zagospodarowującej odpady nienależne wynagrodzenie w kwocie 286 tys. zł. Firma otrzymała pieniądze za gotowość przyjęcia 4,4 tys. ton odpadów podczas gdy znajdowały się już one na terenie instalacji, a GOAP zapłacił spółce za ich zagospodarowanie wcześniej.

Pełny raport NIK na temat gospodarki odpadami w Poznaniu dostępny jest TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


anty

Komentarz #8762 dodany 2017-12-12 14:19:02

Teraz czas na kontrole tego lewego przetargu. Czarne chmury nad tymi kryminalistami z remondisu.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024