Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

NIK zapowiada kilkaset kontroli, w tym m.in. w Wodach Polskich i odpadach

NIK zapowiada kilkaset kontroli, w tym m.in. w Wodach Polskich i odpadach
szp
04.01.2019, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

W 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli ma przeprowadzić co najmniej 111 kontroli. Kontrolowane będą samorządy, administracja publiczna i instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Na przełomie lutego i marca NIK ma zająć się m.in. sprawdzeniem sposobów postępowania z odpadami po przetworzeniu w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP). Kontrolerzy mają odpowiedzieć na pytanie, czy administracja publiczna oraz prowadzący instalacje podjęli właściwe działania na rzecz zgodnego z przepisami przetwarzania powstałych w nich odpadów.

W tym samym czasie warszawska delegatura NIK zajmie się nadzorem wojewodów i sprawdzi, czy ci prawidłowo realizowali zadania w zakresie nadzoru nad stanowieniem prawa miejscowego przez organy jednostek samorządu terytorialnego. Wyniki mają być znane w kwietniu.

Na przełomie marca i kwietnia NIK będzie sprawdzał realizację zadań organów administracji rządowej w procesie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Kontrola ma objąć regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i sprawdzić, czy ich działania były prawidłowe i zapewniały warunki do ochrony środowiska na obszarach znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanych przedsięwzięć.

Wody Polskie, PPP i VAT pod lupą

Aż dziewięć miesięcy ma potrwać kontrola obejmująca działania z zakresu utworzenia i funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Izba przyjrzy się działaniom związanym z tworzeniem i organizacją Wód Polskich, prawidłowości w zapewnieniu realizacji przez tę jednostkę ustawowych zadań. Wyniki tej kontroli poznamy w pierwszym kwartale 2020 r.

Na przełomie marca i kwietnia ma rozpocząć się kontrola jednostek samorządu terytorialnego realizujących przedsięwzięcia w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. NIK sprawdzi zadania z udziałem partnera prywatnego przygotowano i realizowano prawidłowo i skutecznie. Informacja o wynikach tej kontroli zostanie podana w lutym 2020 r.

Miesiąc wcześniej będą znane wyniki kontroli prowadzonej przez delegaturę NIK we Wrocławiu, która ma sprawdzić czy jednostki samorządu terytorialnego prawidłowo realizują zadania związane z centralizacją rozliczeń w VAT.

Odpady i ich recykling

Od kwietnia 2019 r. do stycznia 2020 r. potrwa kontrola działań organy władzy publicznej na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego recyklingu w Polsce.

Wśród kontroli związanych z ochroną środowiska NIK będzie sprawdzać skuteczność zapobiegania emisji substancji szkodliwych w transporcie drogowym, szacowanie szkód łowieckich w uprawach rolnych oraz wypłacanie odszkodowań, segregacja odpadów komunalnych na terenie województwa podlaskiego, przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego, zapobieganie rozprzestrzenianiu się barszczy kaukaskich w Polsce, działania dzierżawa i użytkowanie jezior i obwodów rybackich Skarbu Państwa, realizacja projektów z zakresu bioróżnorodności finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, badanie sprawozdań finansowych projektów ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczach Odry i Wisły. NIK sprawdzi też transgraniczne przemieszczanie odpadów pomiędzy Ukrainą, Słowacją i Polską.

Źródło: NIK

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024