Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nowa instalacja w Bisztynku, czyli domknięcie inwestycji w olsztyńskiej ITPOK

Nowa instalacja w Bisztynku, czyli domknięcie inwestycji w olsztyńskiej ITPOK
Bartłomiej Leśniewski
15.02.2024, o godz. 10:47
czas czytania: około 2 minut
0

Instalacja do przetwarzania i zestalania odpadów – pochodzących przede wszystkim z nowego olsztyńskiego ITPOK to dla samorządu cenne źródło dodatkowych dochodów i szansa na nowe miejsca pracy – zauważa "Gazeta Olsztyńska".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

I informuje o nowej lokalizacji dla opisywanej powyżej instalacji. To Bisztynek.

Odejście od węgla

“W grudniu ub.r. w Olsztynie zakończyła się budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów. W skali kraju ma powstać jeszcze kilkadziesiąt takich obiektów. Jak wskazują eksperci, dla samorządów to szansa na odejście od węgla w ciepłownictwie oraz na obniżenie kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych, a w konsekwencji w przypadku mieszkańców opłat za ich odbiór” – czytamy w “Gazecie Olsztyńskiej”.

Instalacja, która ma powstać w Sękitach (Bisztynek-Kolonia, gm. Bisztynek), pozwoli domknąć obieg odpadów w regionie – według projektu firmy AlterVita odpady poprocesowe pochodzące z ITPO w Olsztynie zostaną bowiem przetworzone, a pozyskany z nich produkt będzie można szeroko wykorzystywać w budownictwie, m.in. drogowym.

Jak opisuje gazeta przedstawiciele AlterVity spotkali się już z władzami samorządowymi Bisztynka, zaprezentowali swoje zamierzenia podczas posiedzenia połączonych komisji rady miasta i na spotkaniu grupy roboczej opracowującej zmiany w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Zamierzają też zwrócić się o poparcie bezpośrednio do mieszkańców gminy.

ITPOK w Olsztynie

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów to jedna ze strategicznych inwestycji Olsztyna. Władze miasta obliczają, że obecnie aż 98% energii cieplnej w mieście pochodzi z tradycyjnych kotłowni. Uruchomienie olsztyńskiego ITPOK-u pozwoli na zmniejszenie tej wartości o więcej niż połowę. – Nowa elektrociepłownia, będąca źródłem o najwyższych standardach środowiskowych, pozwoli na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez dotychczasowe ciepłownie opalane węglem — zapewnia prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Projekt prowadzi spółka Dobra Energia dla Olsztyna, która została powołana do życia 11 grudnia 2018 r. “Bazując na doświadczeniu naszych udziałowców, zdobytym podczas realizacji długoterminowych projektów infrastrukturalnych z dziedziny gospodarki odpadami na całym świecie, mamy możliwość realizacji projektu budowy ITPOK w Olsztynie według najlepszych światowych standardów” – czytamy w komunikacie spółki. Łączny plan finansowania projektu sięga ok. 957 mln zł.


Nowe ITPOK-i na finiszu

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024