Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nowa katowicka droga dla rowerów

Nowa katowicka droga dla rowerów
R.G.
01.12.2022, o godz. 11:58
czas czytania: około 3 minut
0

Właśnie oddano do użytku nową drogę dla rowerów o długości 2,4 km, na odcinku prowadzącym od zabytkowych zabudowań w Nikiszowcu do Giszowca, wzdłuż ulicy Szopieniekiej w Katowicach. Dzięki temu dystans ten można pokonać na rowerze, korzystając z infrastruktury przeznaczonej dla jednośladów. W planie są kolejne podobne realizacje. Docelowo w Katowicach powstać ma sieć dróg rowerowych i tzw. velostrada.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Wielu miłośników jazdy na rowerze czekało na tę inwestycję – mówi dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Droga rowerowa łącząca osiedla Nikiszowiec z Giszowcem nie tylko usprawni przemieszczanie się między tymi dzielnicami, ale także pozwoli na zwiedzanie tych zabytkowych dzielnic właśnie przy użyciu rowerów. Cieszę się, że ta inwestycja została ukończona, a kolejne są w realizacji lub w trakcie przygotowań. Opracowywane są dokumentacje projektowe dla kolejnych dróg rowerowych – w tym dla równie oczekiwanej przez rowerzystów velostrady. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku rozpocznie się budowa pierwszego jej etapu – dodaje prezydent.

Inwestycja za blisko 4,5 mln zł

Wartość powyższej inwestycji to kwota o wartości niespełna 4,5 mln zł. Nową drogę rowerową poprowadzono po wschodniej stronie ul. Szopienickiej. Jej początek zlokalizowano w okolicach skrzyżowania z ul. Bernarda Krawczyka, skąd biegnie ona do ul. Mysłowickiej w Giszowcu. W ramach inwestycji powstała nie tylko asfaltowa droga dla rowerów z poziomym i pionowym oznakowaniem, ale także nowe chodniki i dodatkowe oświetlenie uliczne.

Budowa ruszyła w marcu bieżącego roku i trwała do końca września br. Procedurę odbiorową inwestycji przeprowadziły Katowickie Inwestycje S.A.

Powstaje sieć dróg rowerowych

Zgodnie z założeniami katowickiego magistratu, budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach połączyć ma istniejące już fragmenty infrastruktury rowerowej i docelowo utworzyć sieć dróg rowerowych umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na rowerach w tym mieście.

– To nie jedyne zadania z tego obszaru, którymi obecnie się zajmujemy – informuje  Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. – W ostatnim czasie podpisano umowę z wykonawcą, który ma zrealizować odcinek drogi rowerowej wzdłuż ulicy Gospodarczej. To kontynuacja wybudowanej już infrastruktury, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech Stawów aż do włączenia w ulicę Gospodarczą. Trwa postępowanie przetargowe na budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Francuskiej, na odcinku od ulicy Lotnisko do ulicy Trzech Stawów, a w najbliższym czasie planujemy ogłosić kolejne postępowanie na wykonanie drogi rowerowej wzdłuż ulicy Hallera.

Łącznie 190 kilometrów dróg i velostrada

Dodajmy, że do końca grudnia br. łączna długość dróg rowerowych w Katowicach wynosić ma około 190 km, a w przyszłym roku powstaną kolejne.

Trwa także przetarg na zaprojektowanie trzech odcinków dróg rowerowych o łącznej długości 2,3 km, a kolejne 5,9 km objęto już procesem projektowania. Ich budowa nastąpić ma w najbliższych latach. Na przyszły rok zaplanowano np. realizację pierwszego etapu budowy velostrady. Pobiegnie ona po śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej, na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej. Umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wartość tego zadania to ponad 600 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024