Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Nowa ustawa zaopatrzeniowa – jakie zmiany czekają branżę wod-kan?

Nowa ustawa zaopatrzeniowa – jakie zmiany czekają branżę wod-kan?
mat
23.05.2019, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo pracuje nad nową ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jej kształt będzie zależał m.in. od wyniku ankiet przeprowadzonych wśród polskich gmin. Resort zapowiada, że pierwsze wnioski z badania poznamy podczas kongresu Envicon Water 2019 (17-18 czerwca w Warszawie).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przygotowania do opracowywania projektu nowelizacji ustawy normującej kwestie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęto jesienią 2018 r.

Envicon Water 960 x 300

Regulator wzięty pod lupę

– W wyniku dotychczasowych prac zespołu doradczego powołanego przez ministra, dostrzegając konieczność uaktualnienia stanu prawnego, wyodrębniono ogólne kwestie, które będą poddane szczegółowej analizie w celu doprecyzowania, zharmonizowania, a nawet zmiany uregulowań – wyjaśnia dr Małgorzata Bogucka-Szymalska, z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ.

– Jako obszary wymagające szczególnej uwagi wskazane zostały zagadnienia związane z instytucją organu regulacyjnego, funkcjonowaniem infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w warunkach szczególnych, a także problematyką zarządzania ryzykiem w dziedzinie zaopatrzenia w wodę pitną – dodaje.

Ministerstwo czeka na opinię gmin

Na kolejnym etapie prac, w lutym bieżącego roku, ministerstwo zwróciło się do wszystkich gmin w Polsce z prośbą o przekazanie informacji związanych z wykonywaniem zadań w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na administrowanych przez te jednostki samorządowe terenach.

Jak wyjaśnia dyrektor Małgorzata Bogucka-Szymalska, pytania dotyczyły między innymi zakresu i dostępności świadczonych usług, potrzeb finansowych na rozbudowę lub modernizację infrastruktury. Ponadto, poproszono o zgłaszanie postulatów dotyczących ewentualnych zmian dotychczasowych przepisów ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 ze zm.).

– Nasza ankieta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządowej i jesteśmy ogromnie wdzięczni za dotychczas przesłane informacje. Do chwili obecnej jeszcze trwa gromadzenie danych, dlatego też wszelkie wstępne podsumowania dotyczące pozyskanego materiału będą mogły zostać przez nas zaprezentowane najwcześniej podczas kongresu Envicon Water – informuje dyrektor Bogucka-Szymalska.

Nowa ustawa – szansa czy zagrożenie?

Mec. Łukasz Ciszewski, podkreśla, że jeszcze nie oswoiliśmy się ze skutkami nowelizacji ustawy z 27 października 2017 r. (wprowadzającej m.in. centralnego regulatora, trzyletnie taryfy oraz determinującej konieczność uchwalenia nowych regulaminów) i zamieszaniem spowodowanym wejściem w życie Prawa wodnego, a okazuje się, że czeka nas kolejna rewolucja.

– Część przedstawicieli sektora do pomysłu nowej ustawy odnosi się z dużą rezerwą, a nawet obawami, część dostrzega zaś w tej inicjatywie legislacyjnej szansę na dokonanie niezbędnych korekt w wielu instytucjach u.z.z.w – mówi mecenas Ciszewski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024