1 / 5

Rynek, poza funkcją reprezentacyjną, stanie się przede wszystkim miejscem wypoczynku i spotkań. Pojawi się tu zieleń oraz elementy małej architektury.

Rewitalizacja zakłada pojawienie się w ścisłym centrum Jarocina 31 ławek, ponad 90 drzew, fontanny oraz stojaków rowerowych.

W okolicy Kamienicy Kultury zaplanowana jest oaza zieleni. Będzie to miejsce, gdzie ludzie starsi będą mogli się zatrzymać i złapać oddech w upalne dni. Ta przestrzeń zaaranżowana zostanie także na potrzeby samej Kamienicy. Pojawią się tu lekkie konstrukcje dla wystaw bądź hamaków oraz staną ławki z wysokim oparciem.

Kolejne miejsce do odpoczynku ma się znaleźć wokół ratusza. Projektanci, wykorzystując naturalny spadek, proponują utworzenie tam zanikających schodów, na których będzie znajdowała się zieleń oraz siedziska.

Na pierzei między ulicami: Mickiewicza oraz Wyszyńskiego zaplanowano drzewa w donicach, dalej – na pierzei między ulicami: Śródmiejską i Krótką pojawi się fontanna.

Władzom gminy zależy także, aby w centrum Jarocina rozpoczęły działalność kolejne punkty gastronomiczne. – Zachęcam właścicieli kafejek i restauratorów, by otwierali działalność właśnie w tej okolicy. Pracujemy nad rozwiązaniem, aby działające tu lokale zwolnić z podatku od nieruchomości. Już wkrótce rada miejska będzie obradowała nad uchwałą w tej sprawie – informuje burmistrza Jarocina, Adam Pawlicki.

Proponowane zmiany związane z rewitalizacją, obejmują nie tyko płytę rynku, ale i ulice do niej przyległe. Na ulicach: Wyszyńskiego czy Śródmiejskiej ma zostać wymieniona nawierzchnia, jednak prawdziwa rewolucja szykuje się na Wrocławskiej oraz Kościelnej. Pierwsza stanie się deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Druga również diametralnie zmieni swoje oblicze, nie tracąc przy tym miejsc parkingowych, a nawet kilka zyskując. Schody z tylnego wyjścia z kościoła św. Marcina zostaną wydłużone, przez co staną się łagodniejsze. Mają bezpośrednio prowadzić do wejścia do parku przy bloku. Będzie to możliwe, gdyż na skrzyżowaniu ulic: Niepodległości i Poznańskiej planowana jest budowa ronda. Drugie ma powstać na zbiegu ulic: Wojska Polskiego oraz Św. Ducha.

Czytaj więcej

Skomentuj