1 / 5

Rynek, poza funkcją reprezentacyjną, stanie się przede wszystkim miejscem wypoczynku i spotkań. Pojawi się tu zieleń oraz elementy małej architektury.

Rewitalizacja zakłada pojawienie się w ścisłym centrum Jarocina 31 ławek, ponad 90 drzew, fontanny oraz stojaków rowerowych.

W okolicy Kamienicy Kultury zaplanowana jest oaza zieleni. Będzie to miejsce, gdzie ludzie starsi będą mogli się zatrzymać i złapać oddech w upalne dni. Ta przestrzeń zaaranżowana zostanie także na potrzeby samej Kamienicy. Pojawią się tu lekkie konstrukcje dla wystaw bądź hamaków oraz staną ławki z wysokim oparciem.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Kolejne miejsce do odpoczynku ma się znaleźć wokół ratusza. Projektanci, wykorzystując naturalny spadek, proponują utworzenie tam zanikających schodów, na których będzie znajdowała się zieleń oraz siedziska.

Na pierzei między ulicami: Mickiewicza oraz Wyszyńskiego zaplanowano drzewa w donicach, dalej – na pierzei między ulicami: Śródmiejską i Krótką pojawi się fontanna.

Władzom gminy zależy także, aby w centrum Jarocina rozpoczęły działalność kolejne punkty gastronomiczne. – Zachęcam właścicieli kafejek i restauratorów, by otwierali działalność właśnie w tej okolicy. Pracujemy nad rozwiązaniem, aby działające tu lokale zwolnić z podatku od nieruchomości. Już wkrótce rada miejska będzie obradowała nad uchwałą w tej sprawie – informuje burmistrza Jarocina, Adam Pawlicki.

Proponowane zmiany związane z rewitalizacją, obejmują nie tyko płytę rynku, ale i ulice do niej przyległe. Na ulicach: Wyszyńskiego czy Śródmiejskiej ma zostać wymieniona nawierzchnia, jednak prawdziwa rewolucja szykuje się na Wrocławskiej oraz Kościelnej. Pierwsza stanie się deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Druga również diametralnie zmieni swoje oblicze, nie tracąc przy tym miejsc parkingowych, a nawet kilka zyskując. Schody z tylnego wyjścia z kościoła św. Marcina zostaną wydłużone, przez co staną się łagodniejsze. Mają bezpośrednio prowadzić do wejścia do parku przy bloku. Będzie to możliwe, gdyż na skrzyżowaniu ulic: Niepodległości i Poznańskiej planowana jest budowa ronda. Drugie ma powstać na zbiegu ulic: Wojska Polskiego oraz Św. Ducha.

Czytaj więcej

Skomentuj