Program ten został opracowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i po raz pierwszy zaprezentowano go samorządowcom z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią.
W środę we Wrocławiu przedstawiono główne założenia programu, które wcześniej zaakceptował zespół ekspertów ds. odporności po powodzi działający w KPRM. Prof. Zaleski podkreślił, że opracowanie programu było poprzedzone licznymi spotkaniami z mieszkańcami terenów zalanych. Mieszkańcy wyrazili potrzebę analizowania różnych wariantów, dlatego w ramach programu uwzględniono wiele opcji, by dostosować rozwiązania do ich oczekiwań.
Zbiorniki, inwestycje i ich lokalizacje
Rozważane 20 lokalizacji nie oznacza, że wszystkie zbiorniki zostaną wybudowane. Przykładowo, dla zlewni Białej Lądeckiej eksperci rekomendują wariant drugi, zakładający budowę zbiorników w Goszowie, Bolesławowie i Stójkowie. Dodatkowo przewidziano uruchomienie polderu Rudawka i remont zbiornika w Stroniu Śląskim. Oprócz tego w programie znalazła się propozycja budowy zbiornika w Kamieńcu Ząbkowickim oraz sześciu lokalizacji na Bystrzycy Dusznickiej.
Możliwe przesiedlenia mieszkańców
Pełnomocnik ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński został zapytany o liczbę osób, które mogą zostać przesiedlone w związku z budową zbiorników. Podkreślił, że wszystko zależy od wybranego wariantu – może to dotyczyć od 150 do 230 osób. Zaznaczył również, że zmiany właścicielskie będą przeprowadzane w taki sposób, by oferta dla mieszkańców była atrakcyjna i umożliwiała dobrowolne przeniesienie się.
Przyszłość programu i źródła finansowania
Decyzja o wyborze docelowego wariantu zostanie poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi, które rozpoczęły się w środę i potrwają do końca marca w gminach dotkniętych wrześniową powodzią. Minister Kierwiński podkreślił, że realizacja programu ma znacząco zmniejszyć ryzyko powodzi w zlewni Nysy Kłodzkiej, choć całkowite jego wyeliminowanie nie jest możliwe. Przypomniał, że podobne zagrożenia istnieją na całym świecie i nie da się ich całkowicie uniknąć.
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe, zbiornik retencyjne, będą wymagały ogromnych nakładów finansowych i ich realizacja potrwa wiele lat. Po wyborze konkretnego wariantu zostanie przygotowany plan finansowania, w którym przewiduje się wykorzystanie środków z projektów Banku Światowego oraz funduszy europejskich.
Komentarze (0)