Reklama


Nowe zbiorniki retencyjne na Nysie Kłodzkiej – plany, warianty i wyzwania

Nowe zbiorniki retencyjne na Nysie Kłodzkiej – plany, warianty i wyzwania
JSK/PAP
27.02.2025, o godz. 12:14
czas czytania: około 2 minut
0

Prof. Janusz Zaleski poinformował, że w „Programie redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” rozpatrywanych jest łącznie 20 lokalizacji zbiorników retencyjnych. Dla samej zlewni Białej Lądeckiej przewidziano sześć wariantów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Program ten został opracowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i po raz pierwszy zaprezentowano go samorządowcom z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią.

W środę we Wrocławiu przedstawiono główne założenia programu, które wcześniej zaakceptował zespół ekspertów ds. odporności po powodzi działający w KPRM. Prof. Zaleski podkreślił, że opracowanie programu było poprzedzone licznymi spotkaniami z mieszkańcami terenów zalanych. Mieszkańcy wyrazili potrzebę analizowania różnych wariantów, dlatego w ramach programu uwzględniono wiele opcji, by dostosować rozwiązania do ich oczekiwań.

Zbiorniki, inwestycje i ich lokalizacje

Rozważane 20 lokalizacji nie oznacza, że wszystkie zbiorniki zostaną wybudowane. Przykładowo, dla zlewni Białej Lądeckiej eksperci rekomendują wariant drugi, zakładający budowę zbiorników w Goszowie, Bolesławowie i Stójkowie. Dodatkowo przewidziano uruchomienie polderu Rudawka i remont zbiornika w Stroniu Śląskim. Oprócz tego w programie znalazła się propozycja budowy zbiornika w Kamieńcu Ząbkowickim oraz sześciu lokalizacji na Bystrzycy Dusznickiej.

Możliwe przesiedlenia mieszkańców

Pełnomocnik ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński został zapytany o liczbę osób, które mogą zostać przesiedlone w związku z budową zbiorników. Podkreślił, że wszystko zależy od wybranego wariantu – może to dotyczyć od 150 do 230 osób. Zaznaczył również, że zmiany właścicielskie będą przeprowadzane w taki sposób, by oferta dla mieszkańców była atrakcyjna i umożliwiała dobrowolne przeniesienie się.

Przyszłość programu i źródła finansowania

Decyzja o wyborze docelowego wariantu zostanie poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi, które rozpoczęły się w środę i potrwają do końca marca w gminach dotkniętych wrześniową powodzią. Minister Kierwiński podkreślił, że realizacja programu ma znacząco zmniejszyć ryzyko powodzi w zlewni Nysy Kłodzkiej, choć całkowite jego wyeliminowanie nie jest możliwe. Przypomniał, że podobne zagrożenia istnieją na całym świecie i nie da się ich całkowicie uniknąć.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe, zbiornik retencyjne, będą wymagały ogromnych nakładów finansowych i ich realizacja potrwa wiele lat. Po wyborze konkretnego wariantu zostanie przygotowany plan finansowania, w którym przewiduje się wykorzystanie środków z projektów Banku Światowego oraz funduszy europejskich.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025