Zakres inwestycji realizowanej przez toruński Miejski Zakład Komunikacji, obejmuje nie tylko budowę samego torowiska, ale też przebudowę układu drogowego, a także utworzenie fragmentu Trasy Staromostowej, czyli alei 700-lecia Torunia.
27 platform przystankowych
Ważnym elementem tego projektu jest budowa 27 platform przystankowych, z czego 14 będzie miało formę obsadzonych pnączami zielonych przystanków, m.in. przy Szosie Chełmińskiej – przy targowisku i skrzyżowaniach z ul. Bema, Trasą Raczkiewicza, ul. Żwirki i Wigury oraz Długą i Mohna. Z 13 tys. m toru pojedynczego torowiska, ponad 5 tys. m zaplanowano w technologii zielonej – przestrzenie między torami obsadzone zostaną trawą lub rozchodnikiem.
Krzewy i wielobarwne byliny
Nasadzenia krzewów i bylin przewidziano m.in. na skrzyżowaniach Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza i z ul. Długą, skrzyżowaniu Polnej i Ugorów oraz na rondach Czadcy i Strobanda.
Na nowo urządzony został też skwer przy Cinema City i przy al. 700-lecia Torunia, gdzie powstała wielobarwna kompozycja bylin takich, jak: berberysy, rozchodniki, budleje, dzwonki karpackie i lawenda. Zieleń pojawi się też w rejonie parkingu przy ul. Małachowskiego i na skrzyżowaniach z ul. Watzenrodego.
Dziesiątki tysięcy sadzonek
Łącznie, wzdłuż nowej linii tramwajowej posadzone będą dziesiątki tysięcy sadzonek gatunków przystosowanych do warunków miejskich, jak: rozplenica japońska, berberys Red Carpet, berberys Atropurpurea, tawuła Golden Princes, kostrzewa sina, jałowiec płożący, wrzos pospolity, budleja i inne. Zaplanowano też posadzenie około 150 drzew, w tym m.in. dęby szypułkowe i sosny.
Nietoperze przy ul. Watzenrodego
Natomiast w ciągu toruńskiej ulicy Watzenrodego, zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, pozostawiono bezdrzewny pas jako korytarz dla nietoperzy przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów.
W tym rejonie nie zabraknie jednak łąk kwietnych, utrzymujących wilgoć i przyjaznych dla owadów, ptaków i małych ssaków.
Komentarze (0)