Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nowe życie osadów ściekowych w Żarowie

Nowe życie osadów ściekowych w Żarowie
mb
02.04.2015, o godz. 14:05
czas czytania: około 2 minut
0

W Żarowie powstała nowa instalacja suszenia osadów ściekowych. Dzięki niej odpady, które dotychczas trafiały na składowisko będą mogły służyć jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, nawóz w uprawach leśnych lub dodatek do produkcji pelletu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Nowoczesna solarna suszarnia osadów ściekowych w Żarowie została oddana do użytku 27. marca br. Specjaliści z Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego, na terenie którego powstała inwestycja oceniają, że ilość powstających osadów zmniejszy się do ok. 800 ton rocznie. Dotychczas ich roczna produkcja wynosiła 1200 ton.

Suszarnia wyglądem przypomina tradycyjną szklarnię ogrodniczą. Jej długość wynosi 86 metrów, zaś szerokość – 12 m. Mechanicznie odwodnione osady są dostarczane do przeszklonej hali. Następnie rozprowadzane są po całej powierzchni przez specjalistyczną przewracarkę. Działanie takiego rodzaju suszarni polega na absorpcji przez górną warstwę suszącego się osadu fal elektromagnetycznych pochodzących z energii słonecznej. Następuje odparowywanie wody, głównie z wierzchniej warstwy złoża. Z tego powodu osady muszą być systematycznie przewracane. Instalacja w Żarowie działa automatycznie, obsługi wymaga jedynie wywożenie osadu z części magazynowej. Podczas budowy suszarni solarnej oczyszczalnia nabyła również specjalistyczne urządzenia, takie jak prasa odwadniająca osad, płuczki do piasku oraz rurociąg wody technologicznej.

W rezultacie prowadzonego procesu powstaje granulat o około trzy-, czterokrotnie mniejszej objętości i masie. Po spełnieniu określonych wymagań prawnych może być wykorzystywany jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, nawóz w uprawach leśnych lub dodatek do produkcji pelletu.

Budowa suszarni możliwa była dzięki finansowemu wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu ,,Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów”. Wysokość wsparcia wyniosła około 2,6 mln złotych, podczas gdy całkowity koszt nowej inwestycji to niecałe 4 mln złotych.

Zgodnie z unijną normą, od 1. stycznia 2016 r. będzie obowiązywał zakaz składowania osadów ściekowych. Nowoczesna suszarnia przyczyni się więc do wypełnienia obowiązku pełnej utylizacji tych odpadów. Zwiększy się również efektywność ekonomiczna oczyszczalni.

W Polsce działa obecnie kilka suszarni osadów ściekowych wykorzystujących wyłącznie energię słońca. Dotychczas funkcjonują m.in. pionierska w skali kraju suszarnia w Kozienicach, instalacje w Żarach, Lubawie, Żaganiu i Ozimku, Tuchowie, Łańcucie, Ujeździe, Dobrej Szczecińskiej, Ostrzeszowie i Opocznie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024