Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

Nowi podopieczni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Nowi podopieczni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
pap/jw
19.02.2025, o godz. 15:41
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy wilki grzywiaste, dwie antylopy indyjskie oraz jaszczurka ameiva przyszły na świat na początku roku – poinformował Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Młode rozwijają się prawidłowo i są pod stałą opieką specjalistów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Trzy wilki grzywiaste urodziły się 1 stycznia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Po kilku tygodniach opiekunowie potwierdzili, że wszystkie osobniki to samice. Zwierzęta są pod stałą obserwacją, a ich rozwój jest na bieżąco monitorowany.

Wilk grzywiasty

Władze ZOO zapowiedziały, że wkrótce ogłoszą konkurs na imiona dla młodych wilków. To odwiedzający ogród będą mieli możliwość zaproponowania nazw, które zostaną oficjalnie nadane zwierzętom. Szczegóły akcji mają pojawić się w mediach społecznościowych placówki.

Wilk grzywiasty to drapieżnik zamieszkujący trawiaste obszary Ameryki Południowej. Charakteryzuje się smukłą sylwetką, długimi nogami i rudawym futrem z charakterystyczną grzywą na karku. Mimo nazwy nie jest blisko spokrewniony z wilkami – stanowi odrębny gatunek w rodzinie psowatych. Jego populacja maleje z powodu utraty siedlisk, polowań i kolizji z pojazdami. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje go jako gatunek “podwyższonego ryzyka”.

Antylopy indyjskie

Z kolei 3 i 6 stycznia w chorzowskim ZOO urodziły się dwie samice antylop indyjskich (garn). Początkowo przebywały w budynku hodowlanym pod opieką matek i opiekunów. Obecnie zaczynają wykazywać większą aktywność i nawiązują pierwsze relacje ze stadem.

Antylopa indyjska, zwana garną, występuje głównie na terenach trawiastych i półpustynnych Indii oraz Nepalu. Są jednym z najszybszych gatunków antylop na świecie, osiągając prędkości do 80 km/h. Samce wyróżniają się długimi, skręconymi rogami i ciemniejszym umaszczeniem, podczas gdy samice są jaśniejsze i nie mają rogów. Gatunek, niegdyś bardzo liczny, z powodu utraty siedlisk i kłusownictwa, wpisany jest przez IUCN do czerwonej księgi gatunków zagrożonych do grupy gatunków “najmniejszej troski”.

Jaszczurka ameiva

Także w tym roku w Lesie Deszczowym ZOO wykluła się jaszczurka ameiva. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej i wyróżnia się dużą szybkością oraz żywiołowym usposobieniem. Młody osobnik eksploruje swoje otoczenie, poruszając się po kamieniach i drzewach w warunkach przypominających jego naturalne środowisko.

Utworzony w 1958 r. Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje ok. 50 ha. Mieszka w nim ponad 3 tys. zwierząt ok. 320 gatunków – m.in. żyrafy, słonie, nosorożce, lemury, kangury, gibony czy rysie azjatyckie. W 2024 roku chorzowskie zoo odwiedziło blisko pół miliona osób, co było najwyższą frekwencją w historii ogrodu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b IGO ZM [20.01-27.03.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025