1 / 4

Umowa na przebudowę Rynku Łazarskiego w Poznaniu została podpisana. Powstanie tam nowoczesne oraz zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego jest społecznie ważną i długo oczekiwaną inwestycją. Zależy nam, aby miejsce to przez kolejne dziesięciolecia służyło zarówno kupcom i mieszkańcom, jak i turystom, którzy odwiedzają Poznań. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji. W efekcie na Rynku Łazarskim przybędzie zieleni. Pojawią się też dodatkowe rozwiązania techniczne ważne dla kupców oraz innych użytkowników przestrzeni – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego został rozstrzygnięty w grudniu 2019 r.  Wygrała go firma Skanska. Prace rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Kwota umowy z generalnym wykonawcą na przeprowadzenie zadania wynosi 42,4 mln zł.

– Będziemy realizować projekt, który ma wzmocnić i podkreślić potencjał społeczny, kulturalny, handlowy i usługowy centralnej przestrzeni Poznania. Oznacza to, że przebudowa Rynku Łazarskiego świetnie wpisuje się w naszą strategię “Budujemy miasta” i ideę budowania z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Piotr Subczak z firmy Skanska.

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw.

Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Powstaną nowe szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Zachowana zostanie obecna liczba miejsc parkingowych, a cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Tymczasowe targowisko postanowiono przenieść na parking za szkołą muzyczną i szkołą katolicką przy ul. Głogowskiej, bo pozostawienie go w miejscu realizacji inwestycji wydłużało czas jej trwania trwania i zwiększało koszty. Pozwoliło to skrócić okres potrzebny na wykonanie zadania – z dwóch i pół roku do półtora roku.

Czytaj więcej

Skomentuj