Nowosądecki NEWAG chce wybudować elektrociepłownię zasilaną odpadami komunalnymi

Nowosądecki NEWAG chce wybudować elektrociepłownię zasilaną odpadami komunalnymi
dom
27.01.2022, o godz. 12:32
czas czytania: około 2 minut
0

W pierwszym tygodniu lutego na terenie Nowego Sącza funkcjonować będą punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców związane z projektem budowy instalacji odzysku energii z odpadów. Jej realizację rozważa spółka NEWAG.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Każdorazowo, podczas 3,5-godzinnego dyżuru, eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców. To jeden z element działań informacyjno-konsultacyjnych związanych z inwestycją. Harmonogram konsultacji znajduje się TUTAJ.

Projekt w analizach

W listopadzie 2021 r. odbyło się spotkanie z władzami Nowego Sącza oraz miejskimi radnymi. Możliwość budowy elektrociepłowni produkującej energię z odpadów była także tematem grudniowego spotkania z przedstawicielami zarządów osiedli Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego, Przydworcowe, Millenium czy Wojska Polskiego.

– Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. To dla nas także okres konsultacji. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, w pierwszym kwartale br. chcielibyśmy zorganizować również bezpłatne wyjazdy studyjne do jednej z polskich elektrociepłowni wytwarzającej prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć osobiście jak działa tego typu instalacja – mówi Łukasz Mikołajczyk, rzecznik NEWAGU.

Jak informuje spółka, ekologiczna elektrociepłownia spełniająca standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) mogłaby powstać na jej terenie i w rezultacie przekształcać rocznie w energię 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Nowego Sącza oraz okolicznych gmin. Docelowo dostawy odbywałby się m.in. z wykorzystaniem bocznicy kolejowej.

Rozwiązanie problemu odpadów

Firma dodaje, że realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska, które w najbliższych zostanie zamknięte. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2.

“Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80 proc. korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Tym samym umożliwiłby redukcję spalanego węgla i ograniczenie emisji CO2. Stanowiłby także pozytywny impuls do rozwoju ciepła sieciowego w mieści i nowych przyłączeń do sieci” – informuje spółka.

Budowa spalarni to plan głównego udziałowca NEWAGU, Zbigniewa Jakubasa, który planuje zainwestować w branżę odpadową ok. 2 mld zł i wybudować za to w Polsce cztery podobne instalacje.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024