Krośnieński Holding Komunalny (KHK) poinformował w poniedziałek o zawartej ugodzie z wykonawcą inwestycji, czyli polsko-francuskim konsorcjum firm Instal Warszawa i Tiru Paprec Group.
Drożej i z nowym terminem
Jak wynika z przekazanej informacji, wartość realizowanego kontraktu została zwaloryzowana i wzrosła o ok. 17 mln zł (netto), z opcją jego podwyższenia o 3 mln zł (netto), jeżeli inwestycja zostanie zakończona terminowo. Termin zakończenia prac został przesunięty na 21 września 2025 r.
„Ugoda zawarta została po wielomiesięcznych negocjacjach w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej w Warszawie, w ramach postępowania mediacyjnego, a 25 października br. zatwierdzona w całości przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie VI Wydział Gospodarczy” – podał holding w komunikacie.
Długie i trudne negocjacje
Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreślił, że negocjacje pomiędzy stronami były bardzo długie i trudne. „Mam nadzieję, że wszystkie problemy są już za nami, wszystko jest uzgodnione i rozwiązane w podpisanej ugodzie, a dalsza budowa bloku energetycznego będzie przebiegała bez zakłóceń i termin jej realizacji będzie dotrzymany” – dodał Przytocki, cytowany w komunikacie.
Ugoda była konieczna, bo wykonawca zgłosił roszczenia związane m.in. ze zmianą cen materiałów. Wykonawca zażądał od KHK waloryzacji wynagrodzenia przewidzianego w kontrakcie oraz przedłużenie terminu jego realizacji o rok.
Jak zaznaczył prezes KHK Janusz Fic, okoliczności, które doprowadziły do m.in. zmian cen materiałów budowalnych, to nie jest wina wykonawcy ani zamawiającego. „Jednak to spowodowało, że wykonawca budowy bloku energetycznego wystąpił do nas z roszczeniami w zakresie zmiany kwoty i terminu realizacji kontraktu, a następnie zainicjował w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP postępowanie mediacyjne w celu ugodowego zakończenia sporu. Ostatecznie, po długim procesie negocjacji, zawarliśmy porozumienie” – podkreślił.
Blok energetyczny, który powstanie w Krośnie, będzie opalany pozostałościami po sortowaniu odpadów. Ma spełniać wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Zastosowana w obiekcie instalacja oczyszczania spalin – jak podano – ma istotnie obniżyć poziom emisji w porównaniu do obecnego stanu, a emisje mają być kontrolowane w sposób ciągły poprzez automatyczne systemy pomiarowe.
Komentarze (0)