Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił plan, którego celem jest zapewnienie, iż do 2030 r. w całym stanie 70 proc. energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii. Władze stanowe chcą na to wydać 4 mld dolarów.

Projekt przewiduje wykorzystanie stanowych źródeł hydroelektrycznych oraz turbin wiatrowych. Inicjatywa promuje niższe koszty energii, zmniejsza emisję dwutlenku węgla oraz wspiera ożywienie gospodarcze Nowego Jorku.

Według Cuomo, Nowy Jork jest wiodącym w całym kraju inicjatorem działań zmierzających do redukcji zużycia węgla. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu w większym stopniu energii odnawialnej.

– Doda to impetu naszym wysiłkom na rzecz odbudowy lepszej i silniejszej gospodarki. Nowy Jork był liderem w walce ze zmianami klimatycznymi i wciąż będziemy przykładem tego, jak tę batalię można wygrać – ocenił gubernator Cuomo.

Administratorem programu energii odnawialnej tzw. Tier 2, jest stanowy Urząd ds. Badań i Rozwoju (NYSERDA). Służyć temu będą nowe projekty z wykorzystaniem źródeł lądowych, morskich oraz energii wiatru.

NYSERDA ogłosił przetarg wśród prywatnych elektrowni wodnych i lądowych generatorów turbin wiatrowych w stanie Nowy Jork. Poszukuje ofert gwarantujących osiągnięcie najniższych możliwie kosztów energii odnawialnej dla mieszkańców stanu.

Biuro gubernatora dodało, że celem do 2040 r. jest energia z zerową emisją zanieczyszczeń i osiągnięcie w gospodarce neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z planem, ponad 4 mld dolarów zostanie zainwestowanych w 91 projektów energii odnawialnej na wielką skalę oraz utworzenie w tym sektorze ponad 150 tys. miejsc pracy.

Przewiduje się, że do 2035 r. 9 tys. MW energii będzie pochodzić z turbin napędzanych wiatrem morskim i nastąpi 1800-procentowy wzrost w sektorze rozproszonej energetyki słonecznej, licząc od 2011 r.

Czytaj więcej

Skomentuj