1 / 5

100 mln zł dofinansowania otrzyma Szczecin na budowę Mostu Kłodnego mającego stanowić przeprawę przez Odrę. O dofinansowaniu z budżetu państwa prezydent miasta poinformował za pośrednictwem Facebooka.

– Dobre wieści z Warszawy! Mamy 100 mln złotych dofinansowania na budowę dróg w rejonie Międzyodrza i mostu Kłodnego. Teraz walczymy o więcej. Dziękuję parlamentarzystom oraz Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju – napisał na swoim Facebooku prezydent Piotr Krzystek.

Budowa nowego mostu w Szczecnie łączącego Nabrzeże Wieleckie z Łasztownią i ułatwiającego dostęp do miejscowego portu ma się rozpocząć wiosną 2019 r.

Planowana długość przeprawy to 150 m. Konstrukcja nowego mostu Kłodnego, nawiązującego do historycznej przeprawy, będzie górowała nad panoramą Szczecina. Przy Trasie Zamkowej ma stanąć pylon o wysokości ponad 100 m i to on będzie podtrzymywał konstrukcję za pomocą 24 stalowych lin.

Zaprezentowana w maju 2015 r. koncepcja podzieliła mieszkańców. Nie wszystkim taka wizja się spodobała. Część z nich opowiadała się za powstaniem nowego mostu, inni uważali, że miasto powinno raczej zainwestować w remont lub rozbudowę pozostałych przepraw w mieście.

Budowa mostu Kłodnego ma rozpocząć się w drugim kwartale 2019 r. i będzie częścią większej inwestycji obliczonej na  350 mln zł. W jej ramach zostaną również zmodernizowane m.in. ulice: Gdańska, Energetyków, Basenowa, Górnośląska, Bytomska, Rybnicka. Zmianie ulegnie też układ  dróg. Na samym moście – oprócz pasów ruchu – powstaną tory tramwajowe, dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Most Kłodny ma zostać oddany do użytku w 2020 r.

Źródła: szczecin.naszemiasto.pl, gs24.pl

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj