– Teren został przekazany wykonawcy. Przestrzeń parku zajmuje powierzchnie wzdłuż ul. Tetmajera od parkingu aż po zbiornik wodny Pasternik i teren leśny graniczący z uroczyskiem w Rząsce – poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Nowy park
– Inwestycja obejmuje zrewitalizowanie i zagospodarowanie terenu wzdłuż ul. Włodzimierza Tetmajera. W parku nasadzona zostanie zieleń, będą ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe – informuje PAP.
Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie otrzymał dofinansowanie do realizacji zadania „Park Rzeczny Tetmajera” z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowity koszt zadania objętego dofinansowaniem wynosi 6 294 000 zł. Przyznana dotacja z budżetu państwa to 5 000 000 zł, reszta kosztów zostanie pokryta ze środków budżetu Miasta Krakowa.
Inwestycja obejmuje rewitalizację i zagospodarowanie terenów wzdłuż ul. Włodzimierza Tetmajera, w tym:
– montaż elementów małej architektury (m.in. zestawy piknikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, urządzenia siłowni zewnętrznej, huśtawki, tablice informacyjne i edukacyjne, płotek),
– nasadzenia zieleni i wykonanie rabat z betonowych prefabrykatów.
– budowę budynku sanitariatu w pobliżu zbiornika Pasternik, pergoli z częściowym zadaszeniem oraz drewnianej altany
– wykonanie trejażu w obrębie stawu i w pobliżu budynku sanitariatu,
– wykonanie nawierzchni, ścieżek oraz pływających pomostów na przeciwległych brzegach zbiornika.
Wielki imiennik
Uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera podjął jednogłośnie Senat RP w dniu 29 listopada w uznaniu zasług artysty, z okazji 100-lecia jego śmierci. Ideę obchodów zgłosiło Muzeum Krakowa.
– Urodzony 31 grudnia 1861 r. w Harklowej Włodzimierz Tetmajer był jednym z prekursorów malarstwa młodopolskiego, projektował witraże, tworzył ilustracje. Zaprojektował i wykonywał polichromie siedmiu obiektów sakralnych. Tworzył także scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Był poetą, prozaikiem oraz dramaturgiem. Na działalność literacką Włodzimierza Tetmajera składa się kilka tomów utworów prozą oraz tomiki poezji – czytamy na stronach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Włodzimierz Tetmajer z powodzeniem uprawiał też publicystykę. Był działaczem społecznym i politykę. Wyróżniała go wyjątkowa umiejętność łączenia różnych grup i środowisk. Jeszcze za swojego życia, doczekał się własnej legendy. Jego ślub z córką wiejskiego gospodarza – Anną Mikołajczykówną, wywołała ogromne poruszenie w Krakowie, a zbudowana przez niego chata w podkrakowskich Bronowicach stała się sceną opisanego przez Stanisława Wyspiańskiego „Wesela”.
Komentarze (0)