Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Koniec węgla, "Czyste powietrze" i mniej odpadów w Polskim Ładzie

Koniec węgla,
PAP
17.05.2021, o godz. 7:33
czas czytania: około 2 minut
0

Usprawnienie programu "Czyste powietrze", zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe znalazły się w „Polskim Ładzie” - nowym programie społeczno-gospodarczym Zjednoczonej Prawicy. Inne elementy programu to energetyka jądrowa, rozwój fotowoltaiki czy walka z suszą. W dokumencie mowa też o ograniczaniu ilości odpadów i rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

inwestycje i programy wspierające obywateli prowadzić mają do ograniczenia emisji CO2 i poprawy jakości powietrza. Z kolei uniezależnienie się od importu ropy i gazu ma pozwolić zachować ponad 74 mld zł wydawane na to przez polskie firmy i Polaków.

W „Polskim Ładzie” pojawia się obietnica całkowitego odejścia od finansowania nowych kotłów węglowych oraz wsparcia dla powszechnego stosowania pomp ciepła w ramach nowej odsłony programu “Czyste powietrze”.

Mój prąd, gaz i walka z suszą

Program “Mój Prąd” ma zostać poszerzony m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

W ramach walki z suszą zapowiada się stworzenie agregatora wniosków na poziomie samorządów oraz zachęty systemowe i ułatwienia w zakresie tworzenia stawów i cieków wodnych na terenach wiejskich.

„Polski Ład” wspomina także o gazyfikacji wyspowej, rozwoju technologii wodorowej, farmach wiatrowych na morzu, oraz o rozpoczęciu przygotowań do inwestycji w elektrownię jądrową po wybraniu bezpieczne i zaawansowanego technologicznie partnera.

Pojawia się też obietnica zwalczania wysp ciepła w miastach, likwidacji betonu i asfaltu, tam gdzie jest to możliwe, i zazieleniania obszarów miejskich. Ustanowiony ma zostać minimalny procentowy udział przestrzeni biologicznie czynnej w miastach. Zapowiada się także wzrost od 2021 r. budżetu obywatelskiego do 1 proc., przy czym to dodatkowe 0,5 proc. ma być przeznaczone wyłącznie na miejskie rozwiązania ekologiczne.

– Kolejnych kilkanaście lat będzie dekadą energii i klimatu – zapowiedział w wywiadzie dla Portalu Komunalnego minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. – Będą to środki, które jako Polska możemy zainwestować i powinniśmy zainwestować w znaczący skok gospodarczy naszego kraju – dodał szef resortu.

ROP, system kaucyjny i mniej odpadów

Jedną z recept na ograniczenie ilości odpadów ma być rozszerzona odpowiedzialność producenta. Jednym z narzędzi gospodarki obiegu zamkniętego ma być z kolei system kaucyjny.

W ramach Narodowego Instytutu Wolności ma powstać fundusz, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.

Pada też zapowiedź wdrożenia certyfikowania energetycznego budynków przez państwo. Obiecuje się też dodatkowe wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania, oraz wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu samochodów elektrycznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024