Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego będą dbali o jakość wody i opracowywali systemy chroniące miejskie akweny przed zanieczyszczeniami w popularnych w Łodzi miejscach wypoczynku mieszkańców – w Arturówku, Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i Młynku.

W ubiegłym tygodniu w rektoracie łódzkiej uczelni władze UŁ i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi (MOSiR) podpisały porozumienie dotyczącą współpracy naukowo-badawczej służącej ochronie jakości wody w zbiornikach retencyjnych zarządzanych na terenie miasta przez MOSiR. To ośrodki wodne chętnie odwiedzane przez łodzian w okresie letnim.

– Celem tej współpracy są badania naukowe oraz prace wdrożeniowe służące utrzymaniu lub poprawie jakości wód w zbiornikach, którymi opiekuje się miejski ośrodek. Z jednej strony będą tam prowadzone badania dot. jakości wody, a z drugiej będziemy służyli wiedzą ekspercką w zakresie ochrony tych ekosystemów wodnych – powiedział rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

Poinformował, że ze strony uczelni odpowiedzialnymi za realizację tego projektu będą naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, w szczególności zespoły badawcze Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska.

Jak wyjaśnił dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej prowadzone badania będą miały na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pozwalających maksymalnie zredukować zanieczyszczenia wpływające do miejskich akwenów.

– Zanieczyszczenia w największej mierze prowadzą do degradacji ekosystemów. W konsekwencji dochodzi do zakwitów sinicowych i wyłączenia kąpieliska z użytkowania, na czym tracą mieszkańcy. Wspólnie jesteśmy w stanie opracować metody ograniczające to zagrożenie – tłumaczył.

Dyrektor łódzkiego MOSiR Eryk Rawicki dodał, że zawarte porozumienie jest kolejnym etapem współpracy między instytucjami w tym zakresie.

– Zaczęła się ona przy opracowywaniu systemów ekohydrologicznych zastosowanych podczas modernizacji Arturówka w latach 2010-2015. Te prace znakomicie podniosły stan jakości wód na tamtym terenie i wierzę, że ten dokument będzie skutkował tym samym na pozostałych zbiornikach – podkreślił.

Oprócz Arturówka, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w mieście, pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego będą dbali również o stan ekosystemów wodnych na Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i Młynku.

Rawicki zaznaczył, że współpraca będzie korzystna dla obu stron, ale przede wszystkim dla mieszkańców Łodzi. – Dzięki modernizacji, nasze ośrodki wodne przez ostatnie lata bardzo się zmieniły. Obecnie działają na nich trzy kąpieliska i Sanepid nie ma żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o czystość wody – dodał.

Rektor UŁ zwrócił uwagę, że w ten sposób uniwersytet wypełnia jedną ze swoich misji, którą jest bliska współpraca z otoczeniem społecznym, biznesowym i gospodarczym. – Zależy nam, by w tę współpracę byli zaangażowani też nasi studenci. To może się odbywać np.: poprzez realizację prac dyplomowych, czy grantów badawczych – zaznaczył prof. Różalski.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj