Trwa usuwanie skutków wielkiej awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance w Gdańsku. Służby zamontowały trzy napowietrzacze Kanału na Stępce. Mają natlenić i przewietrzyć wodę po awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. O awarii będzie mowa na kongresie Envicon Water 2018 w Bydgoszczy.

W niedzielę, 20 maja na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę duży napowietrzacz wody. Trzy małe napowietrzacze służby zamontowały na Kanale na Stępce. Zadaniem aeratorów będzie przewietrzanie, napowietrzanie i natlenianie wody.

Praca zamontowanych urządzeń ma także spowodować większy ruch wody w kanale, co z kolei wpłynąć ma na jej szybsza wymianę. Aeratory zmniejszają ryzyko śnięcia ryb, stosuje się je  również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach wodnych.

Z kolei przy Przepompowni Ścieków “Ołowianka” pracuje duży napowietrzacz wody. Urządzenie usytuowano powyżej miejsca awaryjnego zrzutu ścieków. Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego wielkość to ok. 2 m x 2 m. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ją napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy.

Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych.

Służby Saur Neptun Gdańsk poinformowały, że odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic.

Zgodnie ze złożoną deklaracją do końca czerwca SNG przeprowadzać badania jakości wody na kąpieliskach. Próby laboratoryjne pobierane będą i analizowane dwa razy w tygodniu. Dzisiaj można się spodziewać najnowszych wyników badań.

W sprawie awarii w gdańskiej przepompowni ścieków głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w tym przypadku zabrakło nadzoru miasta.

– Nawet sprywatyzowane obiekty muszą mieć zabezpieczenia i podlegać regulacjom – ocenił Mateusz Morawiecki, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Gdańska. – Dobry gospodarz, prawdziwy gospodarz, rozumie, że nawet jeżeli następuje jakaś prywatyzacja, która nie musi być zła, wręcz przeciwnie, bardzo często ona jest dobra, ona musi mieć zabezpieczenia, musi mieć regulacje, musi mieć nadzór władzy państwowej i władzy samorządowej – dodał.

W 1993 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża, zawarto kontrakt prywatyzacyjny z Saur Neptun Gdańsk. Jak informuje Radio Gdańsk, była to pierwsza tego typu prywatyzacja w tej części Europy. Umowa Gdańska ze spółką Saur Neptun Gdańsk kończy się w 2023 r.

O awarii w przepompowni w Gdańsku będzie mowa podczas Envicon Water 2018, który odbędzie się 5-6 czerwca w Bydgoszczy. Będzie to temat V sesji pt. “Zarządzanie i wizerunek firmy wod-kan”.

Envicon Water 750 x 300

Czytaj więcej

Skomentuj