– Bardzo pozytywną stroną branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest to, że specjaliści i szefowie przedsiębiorstw wod-kan. dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami i wiedzą – stwierdził podczas konferencji prezes IGWP Paweł Sikorski. – Mówię to z tym większa radością, że w innych branżach nie jest to regułą. Drugi powód do zadowolenia, to przykłady współpracy i realizacji konkretnych projektów, które zapoczątkowane zostały dzięki kontaktom nawiązanym podczas naszych targów w Bydgoszczy.
Podobnego zdania był Robert Gajda, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zaletę jaką jest współpraca branżowców wod-kan. odniósł do minionych kryzysowych sytuacji.
– Branżowcy prowadzili rozmowy i dialog, wyrażali opinie także na trudne tematy i w trudnych czasach – podkreślał Robert Gajda. – Mam tu na myśli na przykład problemy z prawem taryfowym i rolą taryfikatora. Na szczęście sytuacja się zmienia i siłą rzeczy myśleć musimy o przyszłości, a w tym kontekście przykłady dobrych praktyk i pozytywnych realizacji są na wagę złota. Ty bardziej, że przed nami rysują się szanse związane z pozyskiwaniem funduszy Unii Europejskiej na przykład w ramach KPO.
Zmodernizowana Trzcianka i czysty Płock
Pozytywnym przykładem ilustrującym powyższe tezy była prezentacja Marka Władysława Kupsia, prezesa Zarządu Zakładu Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Trzciance, który wraz z prezesem Zarządu firmy Prodeko-Ełk Sp. z o.o., Gennadiiem Baklanovem, przybliżyli uczestnikom konferencji zagadnienia dotyczące procesu modernizacji trzcianeckiego ZIK ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji procesu zagospodarowania osadów.
O usprawnieniach systemu odbioru ścieków dowożonych w aglomeracji płockiej i ościennych gminach mówiły natomiast: Agnieszka Bzymek, kierownik Działu Planowania i Rozliczeń Wodociągów Płockich i Beata Bejma, dyrektor Biura Sprzedaży, Agencji Wspierania Ochrony Środowiska.
– Dzięki wdrożeniu nowoczesnego systemu zarządzania nieczystościami ciekłymi mogliśmy znacząco uporządkować sytuację związaną z właściwym zrzutowaniem ścieków dowożonych – stwierdziła Agnieszka Bzymek, kierownik Działu Planowania i Rozliczeń Wodociągów Płockich. – Natomiast dzięki przeprowadzanym przez nas kontrolom przy udziale urzędu miasta i straży miejskiej doprowadziliśmy do większego urealnienia danych o tym procesie.
Cennym dopełnieniem konferencji była prezentacja Pawła Specjalskiego, prezesa Zarządu Wodociągu Mareckiego Sp. z o.o., który szeroko opowiedział o procesach rozwoju i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w gminie Marki w kontekście wdrożenia rozwiązań telekomunikacyjnych firmy NFON Polska reprezentowanej podczas konferencji przez Agatę Adamczewską-Grudzień.
NIS2 i cyberzagrożenia dla branży WOD-KAN
Ważną tematykę dotyczącą wdrażania unijnej Dyrektywy NIS2, podczas oddzielnej targowej konferencji pt.: „Czy stać nas na milionowe kary, czyli jak dostosować przedsiębiorstwo pod Dyrektywę NIS2, aby uniknąć sankcji? Bezpieczeństwo infrastruktury OT od OPSWAT” przybliżył uczestnikom targów Michał Zadurski przedstawiciel firmy Network Expert.
– Na bezpieczeństwo infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, jako ważnej części systemów zapewniania ludności podstawowych usług gwarantujących jej przeżycie i właściwe funkcjonowanie, bez wątpienia mocno wpływa sytuacja geopolityczna – powiedział Michał Zadurski. – Niestety żyjemy w czasach pełnych napięć, a negatywne i destabilizujące zjawiska, takie jak wojna w Ukrainie i agresywna polityka Rosji, przekładają się na wzrost realnych zagrożeń wojną hybrydową i cyberatakami w szczególności. Stąd potrzeba przygotowania się do tego rodzaju sytuacji, stałego monitorowania zagrożeń, raportowania i wyciągania wniosków z incydentów. I na te potrzeby odpowiada unijna Dyrektywa NIS2, a także jej implementacja do krajowego prawa, co dla wielu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wiąże się z koniecznością zapewnienia sobie zasobów ludzkich i narzędzi do sprawowania tego typu kontroli nad cyberbezpieczeństwem.
W powyższym kontekście, prelegent zapoznał uczestników konferencji z stanem prac nad projektem polskiego prawa w tym zakresie, wymogami, które dotyczyć będą przedsiębiorstw wod-kan. po wdrożeniu NIS2, reguł audytów i możliwych kar za niedotrzymanie prawnych wymogów.
Komentarze (0)