Reklama

envicon 2023 ad1a

O przyszłości spalarni w Polsce podczas konferencji "Paliwa z odpadów"

O przyszłości spalarni w Polsce podczas konferencji
Dominik Szymański
08.06.2020, o godz. 8:34
czas czytania: około 3 minut
0

W którą stronę rozwijać będzie się sektor termicznego unieszkodliwiania odpadów? A może czeka nas regres tej idei? Jakie systemy zachęt i wsparcia trzeba wdrożyć, aby skłonić inwestorów do podejmowania odważnych decyzji i jakie instalacje powinniśmy dziś budować - małe lokalne, czy może duże, wielopaliwowe – o tym będzie mowa podczas konferencji „Paliwa z odpadów”, która 23-24 czerwca odbędzie się w Olsztynie i równolegle transmitowana będzie w Internecie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Według zaproszonego na konferencję dra inż. Krzysztofa Haziaka, za obecny kryzys krajowego systemu gospodarki odpadami, czyli załamanie się rynku odbioru frakcji energetycznych i surowców wtórnych pozyskiwanych z odpadów komunalnych odpowiada brak instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej powstających w Instalacjach Komunalnych, a także brak wystarczających mocy przetwórczych i technologii recyklingu.

– Przyjmując założenie, że instalacje MBP funkcjonują jedynie na obszarach pozbawionych instalacji termicznego przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych, ich ewolucja przebiegać będzie w kierunku zakładów składających się trzech odrębnych segmentów technologicznych: produkcji paliwa i unieszkodliwiania odpadów, przygotowania odpadów surowcowych pochodzących z selektywnej zbiórki do ponownego użycia i recyklingu oraz biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych pochodzących z selektywnej zbiórki – mówi K. Haziak.

Zlokalizowany w okolicach Wiednia zakład Spittelau rozpoczął działalność już w 1976 r. Po wielu modernizacjach uzyskał on znaczącą wartość wskaźnika rocznej ilości przetworzonych odpadów, wynoszącą aż 275 tys. ton.

K. Haziak uważa, że segment produkcji paliwa i unieszkodliwiania odpadów będzie rozdzielał odpady zmieszane na odpowiednie strumienie pozwalające na optymalne wykorzystanie ich potencjału surowcowego i energetycznego oraz przygotowania do bezpiecznego składowania. Ponieważ strumień zmieszanych odpadów w miarę rozwoju selektywnej zbiórki będzie miał coraz mniejszy wpływ na osiąganie zakładanych poziomów recyklingu, proces sortowania zostanie ograniczony jedynie do frakcji najmniej wrażliwych na zabrudzenia, czyli metali, szkła i niektórych tworzyw sztucznych.

– Z kolei nienadające się do recyklingu frakcje materiałowe nadal tworzyć będą tzw. preRDF. Obecnie wiele instalacji komunalnych potrafi samodzielnie przygotować paliwo alternatywne o jakości wymaganej przez cementownie. Alternatywę dla tego kierunku stanowić będą projekty instalacji termicznego przekształcania preRDF lub RDF. Instalacje te mają odmienne w stosunku do cementowni wymagania co do jakości paliwa. Oferowane na rynku instalacje do termicznego przekształcania o małej mocy są w stanie przyjąć w zasadzie każdy preRDF wytwarzany w obecnych Instalacjach Komunalnych – tłumaczy K. Haziak.

Dawna spalarnia odpadów AVR Rijnmond w Rotterdamie, dzięki charakterystycznym aluminiowym fasadom i “różaną” ścianą zaprojektowaną przez artystkę Lydię Schouten do dziś stanowi przykład śmiałości projektowania podobnych obiektów

A może budowa w Polsce kilku demonstracyjnych, małych i lokalnych spalarni RDF pozwoli przełamać stereotypowe myślenie panujące w lokalnych społecznościach na temat uciążliwości odzysku energii z odpadów?

– Planowane instalacje termicznego przekształcania odpadów, głównie małych mocy, rozwiążą w dużej mierze problem zagospodarowania frakcji energetycznych, pod warunkiem otrzymania odpowiedniej jakości paliwa z odpadów komunalnych którego wytwórcą jest w tej chwili 157 polskich instalacji MBP. Mimo prognozowanego zmniejszenia strumienia odpadów zmieszanych w ramach uzyskiwania zakładanych poziomów recyklingu, ich potencjał energetyczny będzie nadal wysoki, a dodatkowo uzupełniać go będą niehandlowe frakcje zbieranych selektywnie odpadów – twierdzi K. Haziak.

Największe obiekty na świecie, o skali wręcz gigantycznej, znajdują się m.in. w Dubaju (inwestycja ta będzie mogła poszczycić się znamionową mocą zainstalowaną w wysokości 185 MW, co zapewni energię elektryczną dla 120 tys. gospodarstw domowych i doprowadzi do utylizacji 60% generowanych w Dubaju odpadów w wysokości 2 mln ton rocznie) oraz w Chinach, gdzie jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku obiekt o wydajności 5 tys. ton odpadów dziennie.

Dodaje też, że strumień zmieszanych odpadów komunalnych będzie miał coraz mniejszy wpływ na osiąganie poziomów recyklingu, a Instalacje Komunalne ewoluować będą w kierunku trzech odrębnych segmentów technologicznych: produkcji paliwa i unieszkodliwiania odpadów, przygotowania odpadów surowcowych z selektywnej zbiórki do ponownego użycia i recyklingu, biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych pochodzących z selektywnej zbiórki. Natomiast sposób modernizacji Instalacji Komunalnych determinować będzie jakość paliwa wymagana przez instalacje termicznego przekształcania.

Więcej podczas Konferencji „Paliwa z odpadów” 23-24 czerwca w Olsztynie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023