Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Obliczanie rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Projekt rozporządzenia w konsultacjach

Obliczanie rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Projekt rozporządzenia w konsultacjach
TC
16.09.2022, o godz. 17:55
czas czytania: około 2 minut
0

Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wyboru metody oraz sposobu obliczania rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz organizacje odzysku mają obowiązek prowadzić zbiórkę zużytego sprzętu. Od stycznia 2021 roku jego masa musi być równa 65 proc. średniej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w ciągu 3 lat poprzedzających dany rok. Zużyty sprzęt powinien pochodzić z tej samej grupy, co wprowadzony. To element rozszerzonej odpowiedzialności producenta za zagospodarowanie odpadów.

Podstawa prawna

Źródło przepisów to art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1983 z późn. zm.). Według tej regulacji poziom zbierania wynosić ma nie mniej niż 65% średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu albo 85% masy zużytego sprzętu wytworzonego na terytorium kraju. Z kolei Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dn. 7 listopada 2020 r. w sprawie metody oraz szczegółowego sposobu obliczania minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 2035) wskazuje, że do obliczania ww. poziomu należy zastosować metodę opartą na średniorocznej masie sprzętu wprowadzonego do obrotu. Poziom zbierania obliczany jest dla każdej grupy sprzętu oddzielnie.

Wzrost liczby paneli fotowoltaicznych na rynku

Obecnie funkcjonująca metoda jest łatwa do stosowania oraz weryfikacji, lecz niedostosowana do sytuacji, gdy w krótkim czasie pojawia się dużo produktów o długim czasie życia. Dotyczy to paneli fotowoltaicznych, zaliczanych do czwartej grupy sprzętu – sprzęt wielkogabarytowy. W konsultowanym projekcie zarekomendowano wyodrębnienie paneli fotowoltaicznych jako oddzielnej kategorii. Dzięki temu bardziej realne do zrealizowania mają być cele dotyczące ich zbierania. Prościej będzie także sprostać założeniom związanym ze zbieraniem zużytego sprzętu wielkogabarytowego.

Liczba wprowadzonych na rynek paneli fotowoltaicznych rośnie. W 2019 roku było to 26 000 tys. ton, w 2020 r. 104 tys. ton, a w 2021 mogłoby być nawet ponad 200 tys. ton (dane szacunkowe). Przytoczone wartości podajemy na podstawie bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO).

Konieczna zmiana

Panele fotowoltaiczne charakteryzuje długa żywotność (ok. 20 lat), zatem obecnie niewiele tego rodzaju produktów jest dostępna do zebrania i przetworzenia. Aktualnie firmy i organizacje odzysku realizują cele, zbierając inne zużyte urządzenia z grupy 4 – np. pralki lub zmywarki. W przyszłości będzie to jednak niemożliwe w wartościach porównywalnych do liczby paneli, stąd wyżej opisany projekt rozporządzenia.

 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Szczegółowe informacje o projekcie.

Opinie i uwagi można kierować m.in. na adres [email protected] – do 22 września 2022 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Prawo
css.php
Copyright © 2024