Budowa jednej odsalarni wód kopalnianych to koszt rzędu od 1 mld zł do 1,5 mld zł – powiedziała PAP wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. We wrześniu spółki górnicze mają przedstawić planowane inwestycje w odsalanie wód kopalnianych wraz z kosztorysami i harmonogramami ich realizacji.
Pomimo licznych działań w ramach polityki klimatycznej, większość z nich nie przynosi znaczących efektów w walce ze zmianami klimatycznymi. Badania przeprowadzone przez Mercator Research Institute oraz współpracujące instytucje ujawniają, że jedynie niewielka część polityk przyczyniła się do realnej redukcji emisji CO2, wskazując na potrzebę bardziej skutecznych i zintegrowanych strategii.
Podczas katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku zebrano około 250 t śniętych ryb. Jedną z przyczyn był zakwit złotych alg, które w tym roku „zaatakowały” Kanał Gliwicki i jezioro Dzierżno Duże. Ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych może zmniejszyć odkrycie polskich naukowców pracujących pod egidą resortu infrastruktury. Opracowana przez nich technologia SinStop likwiduje komórki złotej algi prawie w 100 proc. Eksperyment naukowy przeprowadzony na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego wykazał, że preparat chroni populację ryb i innych zwierząt wodnych, jednocześnie inicjując naturalne procesy samooczyszczania wody. Badania dowiodły, że jest skuteczny także w walce z sinicami.
Inwazyjne gatunki obce – występujące w miastach i przydomowych ogrodach – rozprzestrzeniają się na rozległe tereny, za co w dużej mierze odpowiada brak świadomości społecznej w zakresie szkodliwości nasadzeń tego typu roślin dla rodzimych ekosystemów. Co przedstawiciele branży sądzą na ich temat?
Rybnickie nutrie są zagrożone. Jak zapewniają włodarze miasta – ani urzędnicy, ani prezydent – nie wydali tej decyzji. Dodają, że los zwierząt nie jest im obojętny i robią co mogą, by nutrie udało się ocalić. Dlaczego?