Hiszpania wciąż walczy ze skutkami ekstremalnych powodzi, które przetoczyły się w ostatnich tygodniach przez wschodnie i południowe regiony. Ze względu na postępujące ocieplenie klimatu tego typu ulewne, gwałtowne deszcze powodujące powodzie błyskawiczne mogą być coraz częstszym problemem w Europie – ostrzegają hydrolodzy. Podkreślają, że szczególnie dotkliwie będą je odczuwać miasta. Kluczową rolę odgrywa tu nie tylko adaptacja do zmian klimatu, ale też przygotowanie mieszkańców na zagrożenia.
W Polsce około połowa pyłu zawieszonego w powietrzu pochodzi ze spalania paliw stałych przy indywidualnym ogrzewaniu budynków. Chociaż jakość powietrza w Europie znacznie się w ostatnich dekadach poprawiła, to w wielu miejscach ciągle jeszcze przekracza normy - tłumaczy dr inż. Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.
Pierwszy bateryjny pociąg wyprodukowany w zakładzie Alstom w Chorzowie został zaprezentowany w środę w Dublinie. Irlandczycy zamówili w chorzowskiej fabryce łącznie 185 wagonów, które będą obsługiwać sieć metropolitarną Dublina.
14 listopada, już po raz 20. obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. To szczególna okazja, aby zastanowić się na tym, co zrobić, aby jakość powietrza była coraz lepsza oraz przypomnieć działania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na rzecz czystego powietrza.
ITPOK – od planu do realizacji. Zagrożenia, szanse, praktyczne rozwiązania. Wymiana doświadczeń – taki tytuł nosił panel, podczas którego dyskutowali praktycy czyli inwestorzy transformacji energetycznej, uczestnicy 21. Konferencji "Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii".