Od środy znacznie wzrosły poziomy zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Najwyższe stężenie trujących substancji odnotowano w miastach na Śląsku. Smog spowił też Kraków, Poznań i Warszawę.
Bardzo ciężko jest zmusić mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń lub przekonać ich do inwestycji służących ochronie powietrza gdy nie są oni świadomi zagrożeń i korzyści. Z tego względu walkę ze smogiem należy rozpocząć od uwrażliwienia ich na negatywne konsekwencje wynikające z tego zjawiska. W tym celu samorządy podejmują się aktywnej edukacji ekologicznej.
W Krakowie wyłoniono zwycięzców tegorocznego Smogathonu. Zwyciężył pomysł polegający na zamienianiu trującego dwutlenku węgla w tlen przez... dzieła sztuki.
O zaprzestanie dewastacji Ziemi apelują ekolodzy z Uniwersytetu Śląskiego. Jednocześnie wskazują, że choć naukowe prognozy przewidują czarny scenariusz dla środowiska, dzięki podjęciu odpowiednich działań - nawet tych na szczeblu lokalnym - można ten negatywny trend odwrócić.
W powietrzu, którym oddychamy jest co najmniej kilka tysięcy substancji szkodliwych dla naszego organizmu - ocenia ekspert w rozmowie z PAP.