Reprezentanci dziewięciu krajów z pięciu kontynentów znaleźli się w finałach Smogathonu 2018, konkursu polegającego na szukaniu rozwiązań użytecznych w walce ze smogiem. Finał konkursu i wybór najlepszego spośród 12 projektów odbędzie się w Krakowie.
Mieszkańcy Gliwic mogą korzystać z aplikacji, dzięki której poznają prognozy jakości powietrza w mieście na trzy dni do przodu. Miasto rozpoczęło pilotażowy projekt prognozowania jakości powietrza.
Lublin przeprowadzi inwentaryzację źródeł ogrzewania wszystkich budynków i lokali w mieście i stworzy bazę danych na ten temat. W przyszłym roku wyda 1 mln zł na wymianę pieców w domach i mieszkaniach prywatnych, będzie też kontynuował termomodernizację miejskich budynków.
Opole może pochwalić się nowatorskim system do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. To autorskie i unikatowe rozwiązanie jest pierwszym tego typu systemem w Polsce, a może nawet i na świecie. W programie ochrony jakości powietrza w tym mieście czynny udział bierze również firma Abrys, koordynując kampanię edukacyjną „Czyste powietrze – oddech dla Opola”.
Badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że w 80 proc. gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli zakazu spalania śmieci. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to 0,5 mandatu rocznie. Wykryto 5 tys. przypadków spalania odpadów, a wystawiono tylko ok. 3 tys. mandatów. Oznacza to, że w 40 proc. sytuacji osoby popełniające wykroczenie uniknęły kary.