W USA i Indiach znacząco wzrosła w 2022 r. emisja gazów cieplarnianych. Chiny i UE odnotują niewielkie spadki. - Ale to nie wystarczy do tego, by odwrócić globalny trend wzrostu emisji CO2. W tym roku odnotujemy kolejny niechlubny rekord – odnotowują autorzy raportu „The Global Carbon Budget”.
W Warszawie jest coraz więcej zielonych torów tramwajowych. Tramwajarze dotychczas zazieleniali trasy poza centrum. Teraz przyszedł czas na dwie ulice w sercu miasta. W stolicy będzie 28 km zielonych torów. Na niektórych odcinkach posadzoną trawę zastąpi rozchodnik.
Postępujące w ostatnich latach zmiany klimatu oraz wynikające z nich liczne inicjatywy i działania na arenie międzynarodowej, takie jak Porozumienie Paryskie, Agenda 2030 czy Europejski Zielony Ład, nadały szybszego tempa oraz podniosły priorytet kwestii związanych z klimatem i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk. Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych – zapowiada Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
Susza, ocieplenie klimatu, nasilające się pogodowe anomalia coraz mocniej oddziałują na aglomeracje miejskie. W tej sytuacji konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do kompensacji skutków i przeciwdziałania procesom, których ostatecznym efektem może być głęboki kryzys cywilizacyjny. W tym kontekście kluczowe jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast, co wiąże się z niwelowaniem przeszkód w ich efektywnym funkcjonowaniu. Odpowiedzi na pytania dotyczące powyższych kwestii poznają uczestnicy Webinarium pt. Miasto bez barier. Zapraszamy do śledzenia transmisji.