Dwie fale ciepła – w styczniu i lutym – przyczyniły się do tego, że ubiegły rok został zaliczony przez ekspertów do „ekstremalnie ciepłych”. Średnia temperatura powietrza w 2020 r. w Polsce wyniosła 9,9 st. C, to więcej o 1,6 st. C od średniej z lat 1981–2010 – wynika z opracowania IMGW-PIB „Klimat Polski 2020”.
Przez zmiany klimatu w ciągu 30 lat zdecydowanie wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku – ostrzegają naukowcy Interdyscyplinarnego Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą.
Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 r. neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu – uważają eksperci.
O wpływie dwutlenku węgla na światowy klimat z Januszem Mizernym, ekspertem w firmie konsultingowej Sweco i autorem bloga o ekologii Green Projects, rozmawia Wojciech Sikorski.