Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Oczyszczają zbiorniki na poznańskiej Cytadeli

Oczyszczają zbiorniki na poznańskiej Cytadeli
PAP
23.01.2023, o godz. 11:57
czas czytania: około 2 minut
0

Mimo, że jest dopiero styczeń, to czas biegnie bardzo szybko, dlatego zbiorniki wodne na poznańskiej Cytadeli już teraz szykowane są do wiosennej migracji płazów. Dotyczy to szczególnie ropuch: zielonej i szarej, które w marcu wybudzą się z zimowego snu i rozpoczną okres godowy. Dodajmy, że zbiornik w Rosarium czyszczony jest raz na 3 lata, natomiast w Ogrodzie Wodnym co roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– W tym roku nie zaobserwowaliśmy w tych zbiornikach żadnych gatunków ryb – informuje rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu Klaudia Beker. – Dla porównania, w zeszłym roku ze zbiornika wodnego Rosarium, ichtiolodzy wyłowili 4280 ryb o łącznej masie 65 kilogramów. Najwięcej, bo około 60 kg, było karasi srebrzystych. Specjaliści odłowili także 19 osobników lina i 16 sztuk ozdobnej formy karasia, tak zwanej złotej rybki – podaje Rzeczniczka ZZM.

Dodajmy, że ryby w zbiornikach wodnych stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płazów, czyli w przypadku Cytadeli głównie dla ropuchy zielonej, która rozpoczyna migrację w marcu.

Gdy się woda nagrzeje

Dodajmy, że ropucha ta opuszcza swoje kryjówki, gdy temperatura powietrza osiągnie około 10 stopni, a wody powyżej 15 stopni. W szybko nagrzewających się i płytkich zbiornikach, takich jak te na Cytadeli, może do tego dojść, gdy nastąpi po sobie kilka bardzo ciepłych wiosennych dni. Samce pojawiają się w zbiornikach rozrodczych jako pierwsze i rozpoczynają nawoływanie samic, a te zwabione melodyjnym trelem migrują w stronę godowisk.

Siedliska chronionych płazów

Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla też, że zarówno Ogród Wodny, jak i Rosarium są siedliskami chronionych gatunków płazów, dlatego należy cyklicznie je czyścić, także z uwagi na ich lokalizację w pobliżu drzew. Sadzawki zanieczyszczane są m.in. pyłkami i liśćmi. Zdarza się także, że na dnie znajdują się rzeczy wyrzucane przez ludzi.

– Z uwagi na bezpieczeństwo chronionych zwierząt Zarząd Zieleni Miejskiej apeluje, by nie wchodzić do sadzawek, nie wprowadzać tam zwierząt domowych ani nie wrzucać żadnego sprzętu, np. zabawek dla dzieci czy modeli pływających” – informuje Rzeczniczka ZZM w Poznaniu.

Czyszczenie pod okiem specjalistów

Zbiornik w Rosarium czyszczony jest raz na 3 lata, natomiast w Ogrodzie Wodnym co roku. Wszystkie prace odbywają się przy udziale ichtiologów i herpetologów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024