Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

ZMP: Odkłamujemy przekaz o dodatkowych pieniądzach dla samorządów

ZMP: Odkłamujemy przekaz o dodatkowych pieniądzach dla samorządów
PU
26.08.2022, o godz. 13:15
czas czytania: około 3 minut
0

Rządowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego złożony właśnie w sejmie w najmniejszym stopniu nie rekompensuje dotychczasowych ubytków JST w bieżących dochodach własnych, jakimi są udziały we wpływach z podatku PIT. Rujnując własne pomysły resortu sprzed kilku miesięcy, wprowadza też zamieszanie w systemie wyrównawczym dla JST.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Odkłamujemy przekaz o dodatkowych pieniądzach dla samorządów” to tytuł konferencji prasowej, podczas której senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich oraz Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i sekretarz ZMP podkreślali, że nowelizacja, która ma duże znaczenie dla finansów JST, została przekazana do sejmu bez zachowania trybu określonego w przepisach, w tym bez opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt właśnie został złożony w izbie niższej parlamentu (druk sejmowy nr 2542).

Wbrew propagandzie

Jak zwracali uwagę samorządowcy, projekt ponownie zmienia przepisy przyjęte w ostatniej nowelizacji ustawy o dochodach JST z 2021 r., która zburzyła system finansów samorządowych, zanim faktycznie weszły one w życie. Ich zdaniem, oznacza on de facto przejście do ręcznego sterowania finansami JST, opartego o arbitralne decyzje urzędników, którzy w żadnym stopniu nie konsultują ich z samorządami. Regulacja, wbrew propagandzie, nie stanowi żadnego dodatkowego wsparcia finansów jednostek samorządowych. Jest tylko przesunięciem o kilka miesięcy przekazania kwot, które byłyby należne samorządom według nowego, ryczałtowego mechanizmu redystrybucji udziałów w PIT, z wyrównaniem w subwencji rozwojowej . Przy ostatniej nowelizacji ustawy o PIT w czerwcu br., w ocenach skutków regulacji projektu, oszacowano jej wielkość w roku 2023 na kwotę 13,362 mld zł, tzn. dokładnie tyle, ile obecnie rząd chce przekazać jednostkom samorządu terytorialnego. Projekt rządowy wprost zapowiada, że w przyszłorocznym budżecie państwa kwoty te „nie będą zaplanowane”.

– Projekt po raz kolejny, podobnie jak jednorazowa kwota 8 mld w grudniu 2021 roku a konto ubytków w roku 2022, zakłóci płynność tegorocznych oraz przyszłorocznych budżetów JST, co zosta­nie wykorzystane przez propagandę resortu finansów w kolejnych komunikatach o dobrym stanie finansów samorządowych mówi Krzysztof Kosiński, sekretarz ZMP.

Projekt ponadto, rujnując własne pomysły resortu sprzed kilku miesięcy, wprowadza też zamieszanie w systemie wyrównawczym dla JST.

Bez rekompensaty ubytków

Przedstawiciele zarządu związku twierdzą, że rządowy projekt w najmniejszym stopniu nie rekompensuje dotychczasowych ubytków JST w bieżących dochodach własnych, jakimi są udziały we wpływach z podatku PIT. W ich opinii projekt dodatkowo narzuca odgórnie sposób wykorzystania części przekazywanych „awansem” bieżących dochodów własnych na zadanie, które w żaden sposób nie jest związane z dotychczasowymi zadaniami samorządów. Narusza to konstytucyjną zasadę samodzielności finansowej JST. Na osłonę obywateli przed skutkami inflacji oraz kryzysu energetycznego należy przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu centralnego.

Osłona inflacyjna dla samorządów

Reprezentanci Zarządu ZMP oczekują objęcia jednostek samorządu terytorialnego, realizujących podstawowe usługi publiczne dla obywateli, osłoną inflacyjną z budżetu centralnego, analogicznie do osłony antyinflacyjnej innych sektorów.

Podtrzymujemy też wcześniejsze postulaty konieczności przywrócenia systemowego kształtu zasilania finansowego JST i pełnego zrekompensowania skutków wprowadzanych od 2019 roku zmian w podatku PIT – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Zarząd ZMP obradujący w Olsztynie, jeszcze w piątek 26 sierpnia, po godz. 15.00, przyjmie stanowisko w sprawie tego rządowego projektu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

DSK SKŁADOWISKOWA24 [16.01-08.03.24] AD3b

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024