Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Fosfor z osadów w Jarocinie - wykonawca wchodzi na plac budowy

Fosfor z osadów w Jarocinie - wykonawca wchodzi na plac budowy
mat
22.02.2019, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

W oczyszczalni ścieków w Cielczy powstanie pierwsza w Polsce stacja odzysku surowców z osadów ściekowych. PWiK w Jarocinie przekazało właśnie wykonawcy plac budowy. Inwestycja realizowana jest w ramach unijnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” wartego blisko 256 mnl zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W połowie lutego spółka Control Process EPC Enviromental Protection 3 przejęła teren, na którym powstanie nowoczesna stacja odzysku surowców. Pozyskany w ten sposób m.in. fosfor będzie mógł zostać wykorzystany do produkcji nawozów rolniczych.

Modernizacja na dużą skalę

Jest to kolejny etap prac związanych z realizacją projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Po uruchomieniu przez PWiK nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowie najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie prowadzącego do oczyszczalni w Cielczy i rozpoczęciu prac związanych z przebudową systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na Os. Kopernika w Jarocinie, przyszedł czas na modernizację oczyszczalni i budowę instalacji odzysku substancji nawozowych.

Nawóz i biogaz z osadów

Na bazie istniejącej w Cielczy oczyszczalni ścieków powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców. Z osadów ściekowych, odzyskiwane będą surowce do produkcji nawozów oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową m.in. do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa.

Technologia odzysku surowców przewidziana w Jarocinie sprawdziła się już w kilkunastu obiektach na całym świecie. W Europie zastosowano ją w ostatnich latach w trzech oczyszczalniach: Slough (k. Londynu), Amersfort (Holandia) i w Madrycie.

Oczyszczalnia w Jarocinie wyprodukuje nawóz rolniczy z osadów

Modernizacja oczyszczalni pomoże również w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. Planowana jest hermetyzacja obiektów emitujących odory. Całkowity koszt inwestycji, która ma zakończyć się w kwietniu 2020 r. to ponad 89 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024