Trwa metamorfoza ogrodu przy ulicy Źródlanej w Gdyni. Ogród sąsiedzki to inicjatywa mieszkańców, która otrzymała wsparciem zarządu dróg i zieleni. W ramach środków z budżetu obywatelskiego lokalna społeczność będzie mogła jeszcze aktywniej uprawiać owoce i warzywa w kameralnej przestrzeni sąsiedzkiego ogrodu. Zielone miejsce spotkań zyska też dodatkowe zagospodarowanie i potencjał na międzypokoleniową edukację.

W skali polskich miast sąsiedzkie, społeczne ogródki to wciąż mało popularne inicjatywy. Jednak trwająca pandemia spowodowała wzrost zainteresowania taką formą aktywności. Popularna działka z grządkami i trawnikiem, to w czasie lockdownu wyjątkowa szansa na spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz możliwość uprawy owoców, warzyw czy kwiatów.

– Jesteśmy grupą zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin i od kilku lat dbamy o nasz sąsiedzki ogród. Warto jednak podkreślić, że użytkowanie tej przestrzeni to nie tylko benefity w postaci zdrowych warzyw czy pięknych kwiatów. Dzielimy się obowiązkami, bo trzeba czuwać nad uprawą roślin – podkreśla pan Jakub Gorski, autor tego projektu.

– Budżet Obywatelski da nam z pewnością szansę na rozwój formuły naszego ogrodu. Jesteśmy otwarci na nowych mieszkańców chętnych do pomocy i korzystania z darów tej sąsiedzkiej przestrzeni. Mamy też wiele ciekawych pomysłów na ekowarsztaty dla dzieci, a w przyszłości myślimy o uruchomieniu tzw. jadłodzielni – wylicza wnioskodawca.

Od lat wspólnie troszczą się o ogródkową przestrzeń

Dla grupy sąsiadów z Gdyni Orłowa takie przedsięwzięcie nie jest żadną nowością. Od wielu lat wspólnie troszczą się o ogródkową przestrzeń przy ulicy Źródlanej. Budżet Obywatelski da im szansę m.in. rozszerzenia rodzaju upraw oraz szerszej promocji tej formy spędzania wolnego czasu.

– To fantastycznie, że środki w wysokości prawie 10 tysięcy złotych podniosą jakość tej społecznej inicjatywy. Orłowski ogród to nietypowy projekt w skali Gdyni. Jego użytkownicy mają bowiem dostęp do warzyw, owoców i kwiatów z własnej uprawy. Metamorfoza ogrodu umożliwi im szerszą integrację i zachęci nowych sąsiadów do wspólnych prac czy aktywności. Z niecierpliwością oczekuję na finalny efekt tej ekologicznej inwestycji – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za realizację tego zadania z BO odpowiadają pracownicy Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta w Zarządzie Dróg i Zieleni. To oni koordynują prace wykonawcy, który etapami realizuje kolejne elementy umowy. Zgodnie z nią w ogrodzie powstanie całoroczna szklarnia z poliwęglanu. Pojawią się też dwa kompostowniki- każdy o pojemności 1200 litrów. Wykonawca- firma Garden Art – zadbał już o renowację 200 m2 trawnika, który będzie idealną strefą relaksu i zabaw w szczególności dla najmłodszych.

Zielone lekcja w terenie? A może warsztaty z sadzenia warzyw?

– Mam ogromną nadzieję, że ogród przy ulicy Źródlanej otworzy szereg możliwości dla lokalnej społeczności w każdym wieku. W jego najbliższej okolicy mamy nie tylko szkoły podstawowe, ale też przedszkola. Jestem pewny, że współpraca na linii placówki edukacyjne – ogrodowy kolektyw sąsiedzki może przynieść wspaniałe efekty. Zielone lekcja w terenie czy np. warsztaty z sadzenia warzyw pomogą promować wśród uczniów i przedszkolaków aktywny tryb życia i wartościowe zasady żywienia – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

To przestrzeń dla wszystkich

Warto podkreślić, że dostęp do ogrodu jest otwarty. Teren ma ogrodzenie oraz furtkę niezamykaną na klucz. Nikt nie blokuje dostępu do odwiedzin tego miejsca. Jego obecni gospodarze zgodnie dzielą zakres prac ogrodowych pomiędzy sobą, ale są otwarci na kolejnych sąsiadów, którzy zadeklarowaliby odpowiedzialną pomoc przy uprawach grządek, rabat czy koszeniu trawnika.

Metamorfoza ogrodu potrwa do końca kwietnia tego roku.

Dzięki środkom z BO ogród wzbogaci się m.in o:

  • 6 sztuk sadzonek drzewek owocowych (wiśnia, czereśnia, grusza, 2 gatunki śliwki, jabłoń papierówka),
  • 100 sztuk sadzonek warzywnych (pomidory, cukinia, ogórki, dynia, papryka),
    nasiona warzyw sezonowych (pietruszka, koperek, marchew, rzodkiewka),
  • nasiona kwiatów sezonowych (goździk brodaty, słonecznik ozdobny, bratek ogrodowy, nagietek lekarski, maciejka, margerytka)
  • 30 sadzonek malin
  • 100 m2 agrowłókniny

Na terenie ogródka stanie też tablica ogłoszeniowa, która będzie prezentować najważniejsze informacje, zasady korzystania ze wspólnej przestrzeni, terminy i kontakty do osób zajmujących się m.in. terminarzem upraw. Zainteresowane osoby deklarują się na udział w pracach na cały sezon tworząc w ten sposób rodzaj spółdzielni.

Czytaj więcej

Skomentuj