Urząd miasta w Olsztynie szuka wykonawców rozbudowy linii tramwajowej. Nowe linie mają połączyć południowe osiedle ze śródmieściem i dworcem. Na projekt tramwajowy olsztyński samorząd otrzymał 365 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jak podał w czwartek urząd miasta w Olsztynie, nowe torowisko zacznie się w pobliżu obecnej pętli autobusowej na osiedlu Pieczewo, zostanie połączone z istniejącą infrastrukturą na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego z ulicą Kościuszki. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie dwóch kolejnych linii tramwajowych.

– Wiemy, jak istotne jest w dzisiejszych czasach funkcjonowanie sprawnej komunikacji miejskiej. Dlatego konsekwentnie dążymy do wzmacniania tego obszaru funkcjonowania miasta. Dobre rozwiązania dotyczące transportu zbiorowego sprawiają, że mieszkańcy chętniej rezygnują z przemieszczania się autem, a to ma wpływ na komfort życia mieszkańców i otaczające nas środowisko – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Nowa infrastruktura to około 6 km podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i aleją Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych. Poza tym kupionych zostanie sześć nowych tramwajów, które budowane są dla Olsztyna w Turcji.

– Liczymy, że – w przeciwieństwie do pierwszego przetargu, jaki odbył się około dwóch lat temu – tym razem ceny zaproponowane przez wykonawców będą w naszym zasięgu. Niedawno podpisałem umowę o dofinansowanie tej inwestycji. Na jej realizację dostaliśmy z Unii Europejskiej około 365 milionów, to więcej w porównaniu z pierwotną kwotą aż o 188 mln złotych – ocenił Grzymowicz.

Czas na składanie ofert potencjalni wykonawcy mają do 12 maja. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. chetnych do budowy tramwajow duzo pieniadze na inwestycje sa a tak naprawde wszystko stoi a ten nowy tramwaj co przyszedl z turcji to chyba bedzie jako eksponat muzealny bo nie widac aby sluzyl ludziom

  2. taki duzy ladny tramwaj i co-istoi w zajezdni a gorzow wlkp prosze uruchomil tramwaje i to kursuja nowe wozy podobnie elblag i czestochowa jak widac jak sie chce to mozna

Skomentuj