Orlen będzie wykorzystywać do produkcji wodę z płockich ścieków

Orlen będzie wykorzystywać do produkcji wodę z płockich ścieków
Bartłomiej Leśniewski
25.10.2022, o godz. 9:46
czas czytania: około 3 minut
0

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Informując w poniedziałek o projekcie, PKN Orlen podkreślił, iż “konsekwentnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią konkurencyjność biznesu, a jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne”. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.

Pobór wody zredukowany o 25 proc.

W komunikacie przypomniano, że koncern realizuje nowatorski w skali kraju projekt “Blue Bridge”, który umożliwi ograniczenie o ok. 25 proc. poboru wody z Wisły, pozyskiwanej do procesów technologicznych w głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku.

Członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki podkreślił, że koncern “prowadzi nowoczesny i zrównoważony biznes”. – Wykorzystujemy wszystkie szanse płynące z europejskich regulacji w zakresie ochrony środowiska – zaznaczył. Dodał zarazem, iż zgodnie ze strategią, PKN Orlen skutecznie wdraża założenia gospodarki obiegu zamkniętego, realizując inwestycje, które wzmacniają naszą konkurencyjność z dbałością o środowisko naturalne.

– Innowacyjny projekt „Blue Bridge”, który będziemy rozwijać wspólnie z partnerami, umożliwi, poprzez ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków w naszych procesach technologicznych, ochronę zasobów wodnych, istotnie wpływając także na ich jakość – ocenił Węgrecki, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Doczyszczanie płockich ścieków

Jak wyjaśnił PKN Orlen, projekt “Blue Bridge” zakłada doczyszczenie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody i ponowne jej wykorzystanie w głównym zakładzie produkcyjnym koncernu w Płocku, który oddalony jest o ok. 5 km od zrzutu ścieków. Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, w ramach której wykonywane są m.in. badania na stacji pilotażowej. Wyniki wraz z ich analizą będą podstawą do zaprojektowania instalacji uzdatniania oczyszczonych ścieków.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś zwrócił uwagę, że zadaniem tego podmiotu jest nie tylko dbałość o bezpieczeństwo i stan zasobów wodnych w Polsce, ale również wspieranie pomysłów i innowacji w tym zakresie.

– Zasoby wodne w całej Unii Europejskiej znajdują się pod coraz większą presją, co prowadzi do niedoboru wody i pogorszenia jej jakości. Do zmniejszenia dostępności wody słodkiej wynikającego z rozwoju miast i rolnictwa znacząco przyczyniają się w szczególności zmiana klimatu, nieprzewidywalne zjawiska pogodowe i susze – zaznaczył Woś. Dodał zarazem, że woda jest ograniczonym zasobem, a problem deficytu wody zaczyna dotyczyć już niektórych rejonów naszego kraju.

Płock w symbiozie z petrochemią

– Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadał zamknięty obieg wody. Projekt gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu, a korzyści z jego realizacji są oczywiste – powiedział prezes Wód Polskich.

Prezes spółki gminnej Wodociągi Płockie Andrzej Wiśniewski wspomniał, iż Wisła jest cennym źródłem wody, którą wykorzystuje się w tym mieście “jako wodę pitną, element rekreacji, czy na potrzeby przemysłu”.

Jak wskazał PKN Orlen, realizacja projektu “Blue Bridge” przyczyni się również do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą oraz obniżenia śladu wodnego i środowiskowego w Płocku.

Główny zakład produkcyjny PKN Orlen, który znajduje się w tym mieście, to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024