Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem

Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem
PAP/dom
02.02.2022, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem - poinformował dyrektor biura paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak. Prezes Orlenu Daniel Obajtek dodał, że miasta, które są partnerami koncernu uruchomiły już proces akwizycji autobusów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Orlen poinformował, że obszarze mobilności jego strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26.

Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.

– Dostosowujemy tempo rozwoju rynku wodorowego do rozwoju miast. Miasta, które są naszymi partnerami uruchomiły już proces akwizycji autobusów wodorowych. Program jest zsynchronizowany z działaniami naszych partnerów – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Koncern podpisał już listy intencyjne o współpracy z 17 miastami m.in. z Poznaniem, Metropolią Śląska, Krakowem, Płockiem, Piłą, Gorzowem, Wałbrzychem, Wrocławiem – dodał dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.

PKN Orlen produkuje 340 tys. ton wodoru. Chce do 2030 r. zwiększyć jego produkcję o 60 tys. ton, w tym 45 tys. ton zeroemisyjnego i 15 tys. z przetwarzania odpadów. Jak informuje Orlen, 19 tys. ton wodoru przeznaczone zostanie dla transportu.

Koncern szacuje, że na strategię wodorową wyda 7,4 mld zł. Nakłady te zostały częściowo uwzględnione w strategii grupy do 2030 r. w ramach filaru: Inwestowanie w przyszłość. Strategia firmy ma się składać z szeregu inicjatyw, w tym budowy ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką na obszarze Europy Środkowej.

Mają też powstać nowe moce wytwórcze wodoru zero i niskoemisyjnego o mocy ok. 540 MW, w tym z wykorzystaniem technologii elektrolizy wody zasilanej OZE oraz instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.

Do tego zostaną zbudowane instalacje do redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru z wykorzystaniem technologii wychwytywania, wykorzystania i/lub magazynowania CO2.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024