Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ornotowice i Orzesze nie wejdą do Metropolii

Ornotowice i Orzesze nie wejdą do Metropolii
KK/PAP
19.09.2024, o godz. 11:31
czas czytania: około 3 minut
0

Dwie kolejne gminy starają się o przyjęcie do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii bezskutecznie. Nie ma na to zgody m.in. Prezydenta Katowic, zatem Metropolia nie zamierza na razie przyjmować nowych członków, a zrzesza już 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez ok. 2,25 mln osób.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie zamierza na razie przyjmować nowych członków. W środę przedstawiciele jej zgromadzenia zdecydowali o wysłaniu odmownej odpowiedzi na pismo w tej sprawie przesłane przez dwie gminy z powiatu mikołowskiego. O piśmie poinformował w wolnych wnioskach na zakończenie środowych obrad zgromadzenia GZM jego przewodniczący, prezydent Katowic Marcin Krupa.

Brak jednoznacznej decyzji

– Otrzymaliśmy pisma od dwóch gmin z chęcią przystąpienia do naszej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po rozeznaniu i dyskusjach stwierdzamy, że na tę chwilę trudno jest podjąć jednoznaczną decyzję, co do kwestii woli i chęci, bądź braku tej woli i chęci – powiedział Krupa.

– Skłaniamy się do nieprzyjmowania kolejnych gmin, natomiast pan przewodniczący (zarządu GZM Kazimierz Karolczak) sprawdzi jeszcze kwestie finansowe wynikające z takiego ruchu. Wiemy, że planowany udział w podatku PIT będzie nieco lepszy w przyszłych latach, więc zobaczymy, jak to wyjdzie z punktu widzenia finansowego. Natomiast z punktu widzenia organizacyjnego powiększanie obszaru metropolitalnego jest nie do końca zasadne – dodał prezydent Katowic, precyzując, że chodzi o gminy Ornontowice i Orzesze i prosząc o opinie.

Metropolia to nie wielomiasteczkowość

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger odwołał się do sygnalizowanych przez władze GZM prac nad zmianami obecnej ustawy stanowiącej ten związek metropolitalny. – W obliczu tych prac nie ma sensu rozważać jakiegokolwiek zwiększenia liczby potencjalnych kandydatów do metropolii – ocenił.

– Skupmy się na tym, żeby rzeczywiście metropolia wyglądała jak metropolia, a nie wielomiasteczkowość, stąd ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem. Oczywiście z całym szacunkiem do burmistrzów, wójtów gmin, którzy chcieliby przystąpić, natomiast nie osiągniemy nigdy poziomu konkurencyjności z Trójmiastem, Warszawą czy innymi dużymi aglomeracjami, jeżeli będziemy się rozmieniać na drobne, a nie jednak skupiać na naszych najważniejszych problemach – podkreślił Beger. Krupa podziękował za głos, uznając go za wyraźny i zasadny.

Podzielony powiat

Do dyskusji włączyli się przedstawiciele gmin powiatu mikołowskiego wyjaśniając, że dotąd do GZM należą trzy jego gminy: Mikołów, Wyry i Łaziska, natomiast dwie pozostałe: Ornontowice i Orzesze, są poza tym związkiem. – To nam trochę utrudnia pracę wewnątrz powiatu i współpracę – wskazała wójt Wyr Joanna Pasierbek-Konieczny.

– To pismo włodarzy tych dwóch gmin poparliśmy, natomiast oczywiście rozumiemy stanowisko Metropolii. Nie chcemy tutaj robić rewolty, nie taki był zamysł. Te dwie gminy będą aplikowały pewnie i teraz i za rok i za dwa – będą się starały, żeby do Metropolii przystąpić. Jeżeli taka będzie wola, to być może ułatwi nam to współpracę. Jeżeli nie, to będziemy działać, jak dotychczas – wyjaśniła Pasierbek-Konieczny.

Prezydent Katowic czeka na lepsze czasy

– Więc ja wystosuję pismo do tych gmin z jasną informacją, że na tym etapie i w tym czasie nie podejmujemy żadnych kroków dotyczących rozszerzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Raczej wolałbym poczekać na może lepsze czasy –  podsumował prezydent Katowic.

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy metropolitalnej – zrzesza odtąd 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez ok. 2,25 mln osób. Wśród ustawowych zadań Metropolii ustalono planowanie przestrzenne, działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, transport publiczny i promocję.

Rozszerzanie Metropolii

Zgodnie z określoną w ustawie drogą wnioski kolejnych gmin zainteresowanych członkostwem w Metropolii – poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w nich konsultacji społecznych – zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego, a także wojewodę śląskiego.

Po uzyskaniu opinii ustawa przewiduje dyskusję dotychczasowych członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmuje decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do premiera. Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić 1 stycznia każdego roku.

Kolejne próby

Ornontowice i Orzesze ubiegają się o przyłączenie do Metropolii od 2018 r. W poprzednich latach o dołączenie do GZM starały się już – też bezskutecznie – Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie – z powiatów gliwickiego i tarnogórskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024