Osady ściekowe suszone dzięki pompom ciepła. To drugi taki projekt w Polsce

Osady ściekowe suszone dzięki pompom ciepła. To drugi taki projekt w Polsce
szp
05.11.2020, o godz. 11:46
czas czytania: około 2 minut
0

W Rąbczynie k. Ostrowa Wielkopolskiego zakończona została budowa hali pod instalację suszenia osadów ściekowych. Budynek jest przygotowany na montaż suszarek niskotemperaturowych opartych o pompy ciepła. Będzie to dopiero druga tego typu instalacja w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwestycja jest realizowana przez Wodkan – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zakres przedsięwzięcia obejmuje instalację suszenia osadów składającą się z suszarek niskotemperaturowych opartych o pompy ciepła – łącznie dwóch linii technologicznych o wydajności około 31 ton osadu odwodnionego  dziennie i ilości odparowywanej wody na poziomie minimum 24 ton dziennie.

– Głównym mankamentem tradycyjnych suszarni osadów jest wysokie zapotrzebowanie na energię. Zdecydowaliśmy się zatem na innowacyjne rozwiązanie, jakim jest suszarnia elektryczna, działająca w oparciu o pompy ciepła. Jej zaletą jest o połowę niższe zapotrzebowanie na energię – maksymalnie do 400 kWh na odparowanie 1 tony wody związanej w osadzie, a także bezodorowość, wynikająca z obiegu zamkniętego, w jakim krąży powietrze suszące – wyjaśnia Marek Karolczak, prezes Wodkan.

– Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie jest w niemal 100% zasilana czystą energią pochodzącą z własnej elektrociepłowni biogazowej. Na potrzeby instalacji suszarni osadów zaprojektowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 550 kWp. Zatem nie tylko zmniejszamy zapotrzebowanie nowej instalacji na energię, ale też zapewnimy jej zasilanie energią w pełni odnawialną i praktycznie bezemisyjną.

Montaż instalacji suszenia osadów rozpocznie się w nowej hali na przełomie roku 2020 i 2021. Całe zadanie jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę IDS-Bud, pełniącą rolę generalnego wykonawcy. Wartość inwestycji wynosi ponad 17 mln zł brutto.

– Jako generalny wykonawca, zdajemy sobie sprawę z wagi tej inwestycji dla samorządu i lokalnej społeczności. Realizacja tego projektu w sytuacji pandemii jest wyzwaniem, ale dzięki restrykcyjnym procedurom bezpieczeństwa i partnerskiej współpracy z inwestorem prace posuwają się do przodu zgodnie z harmonogramem. Przed nami kluczowy etap inwestycji, jakim jest montaż instalacji suszenia osadów, która będzie dostarczona na przełomie roku 2020 i 2021. Liczymy, że cały projekt zostanie ukończony w terminie, dzięki czemu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic będą mogli wkrótce cieszyć się z jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce technologii wodno-ściekowej, chroniącej środowisko naturalne i lokalne zasoby wody – powiedział Andrzej Napierski, prezes IDS-Bud.

Inwestycja jest elementem realizowanego od 2018 r. kompleksowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”. Wartość całego projektu to 80 mln zł, z czego 40 mln to pozyskane unijne dofinansowanie. Jest to największy projekt unijny realizowany w historii Ostrowa Wielkopolskiego i Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju. Cały projekt obejmuje również modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację stacji uzdatniania wody i modernizację ponad 10 km rurociągów kanalizacyjnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024