Osiągnięto porozumienie polityczne w dyrektywach odpadowych. Unia stawia na GOZ

Osiągnięto porozumienie polityczne w dyrektywach odpadowych. Unia stawia na GOZ
kb
18.12.2017, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły porozumienie polityczne, zmieniając prawodawstwo UE w sprawie odpadów, aby w ten sposób utorować drogę dla gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Współustawodawcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie wniosku Komisji z grudnia 2015 r. w sprawie czterech wniosków ustawodawczych dotyczących odpadów, odpadów opakowaniowych, składowania odpadów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

– W ten weekend Europa zrobiła duży krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Modernizacja europejskiego prawodawstwa dotyczącego odpadów ma na celu zmniejszenie ilości zarówno wytwarzanych przez nas odpadów, jak i tych trafiających na składowiska czy do spalania, a przede wszystkim zwiększenie ponownego wykorzystania produktów i recyklingu – mówił z zadowoleniem o porozumieniu komisarz Karmenu Vella.

Dodał, że osiągnięte porozumienie umacnia “hierarchię odpadów”, poprzez umieszczenie zapobiegania, ponownego użycia i recyklingu wyraźnie powyżej składowania i spalania. Dzięki temu gospodarka będzie bardziej zasobooszczędną, zostaną stworzone nowe miejsca pracy i zmniejszony negatywny wpływ na środowisko.

– Naprawdę cieszę się, że porozumienie obejmuje również konkretne cele dotyczące recyklingu materiałów opakowaniowych. Nowy cel 2030 dotyczący opakowań z tworzyw sztucznych znacznie przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia mórz i do realizacji zobowiązań Europy w ramach celów zrównoważonego rozwoju ONZ  – podsumował Vella.

Obawy, co do tempa osiągnięcia wytyczonych celów ma grupa Zero Waste Europe. Według niej działania są zbyt wolne, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi dzisiaj stoi Europa. W zapisach zniknął bowiem nacisk na naprawę i ponowne wykorzystanie produktów zaproponowany przez Parlament Europejski. – Rządy straciły szansę na szybkie i ambitne przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – skomentował Ferran Rosa, rzecznik prasowy Zero Waste Europe ds. odpadów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024