Oto najbardziej ekologiczne inicjatywy miejskie

Oto najbardziej ekologiczne inicjatywy miejskie
ZM
28.10.2024, o godz. 13:36
czas czytania: około 3 minut
0

Zakończyła się 11. edycja konkursu Eco-Miasto. Jury konkursu przyznaje laury samorządom, które zrealizowały najlepsze prośrodowiskowe projekty miejskie. Konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce oraz UNEP/GRID Warszawa (Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ ds. Środowiska). Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce oraz UNEP/GRID Warszawa (Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ ds. Środowiska) konkurs dedykowany jest miastom w dwóch kategoriach – powyżej 100 tys. mieszkańców oraz poniżej 100 tys. mieszkańców. Wręczenie odbyło się w Ambasadzie Francji w Warszawie. W tym roku przyznawane były w pięciu obszarach tematycznych. Organizatorzy wyznaczyli je w oparciu o pojęcie miejskiej rezyliencji (odporności) wychodząc z założenia że jest ono zakorzenione w przekonaniu, iż społeczne i ekologiczne systemy są ze sobą silnie powiązane, stanowiąc jeden złożony system adaptacyjny.

Tak więc w tegorocznym konkursie Eco-Miasto nagrodzone zostały między innymi takie rozwiązania, w których ludzie i przyroda współdziałają w obliczu zmian i adaptują się do zewnętrznych wyzwań.

Efektywność energetyczna

m.st. Warszawa – za obecnie prowadzone od wielu lat kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności budynków.
Ostrów Wielkopolski – za koncepcję farm fotowoltaicznych.

Zrównoważona mobilność

m.st. Warszawa – za projekt mostu pieszo-rowerowego, który wiosną 2024 roku połączył dwa brzegi Wisły.
Sopot – za zrealizowany w kwartale ulic Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego, projekt największej w Polsce strefy woonerf (dzielnica mieszkaniowa), który uspokoił ruch samochodowy, poprawiając bezpieczeństwo pieszych.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego

Rybnik – za projekt Edukacja Zero Waste – StratKIT+ dofinansowany przez Program Interreg Baltic Sea Region realizowany w latach 2022-2024, którego celem jest edukacja odpowiadająca na problem marnowania żywności i nieefektywnego gospodarowania zasobami.
Radzyń Podlaski – za działania na rzecz promowania kompostowania: w ramach wprowadzonego programu chętni mieszkańcy otrzymali bezpłatnie termokompostowniki.

Zielono-błękitna infrastruktura

m.st. Warszawa – za konsekwentne docenianie kluczowej roli naturalnych ekosystemów w budowaniu błękitno-zielonej infrastruktury miast i podejmowanie inicjatyw na rzecz ich utrzymania, poprawy stanu i odtwarzania.
Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasto poniżej 100 tys. mieszkańców.

Gospodarka wodna

Gdańsk  – za kompleksowe działania na rzecz efektywnej gospodarki wodnej, w tym za ochronę ujęć wody i osiągniecie małych strat wody w systemie wodociągowym oraz wysoką retencję wód opadowych i roztopowych.
Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasto poniżej 100 tys. mieszkańców.

Nagrody specjalne

Osobną kategorią było przyznanie przez Ambasadę Francji w Polsce nagród specjalnych. Ich laureaci wyjadą do miast we Francji, aby spotykać się i wymieniać doświadczenia z tamtejszymi samorządami. Nagrody te otrzymały:

Gdańsk (miasto powyżej 100 tys. mieszkańców) – za kompleksowe zaangażowanie miasta na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz szereg działań podejmowanych przez Gdańsk na rzecz edukacji mieszkańców. Ponadto, w swoim wyborze Ambasada Francji uwzględniła wagę zmian klimatycznych dla miasta nadmorskiego, jakim jest Gdańsk oraz potrzebę przygotowania projektów uwzględniających nowe rodzaje zagrożeń.

Cieszyn (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców). Mając na uwadze wieloletnią współpracę Cieszyna z miastem Cambrai, a także kompleksowe podejście Cieszyna do rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury, jako jednego z kluczowych aspektów rozwoju miast, Ambasada Francji w Polsce zdecydowała się nagrodzić Cieszyn, aby wesprzeć refleksję nad rolą zielono-błękitnej infrastruktury w budowaniu miejskiej rezyliencji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024