1 / 4

Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna udostępnia ostatni punkt Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – wnętrze Zbiornika Wody Stary Sobieski. Od poniedziałku 3 grudnia, można podziwiać, przygotowaną wewnątrz zbiornika, wystawę „woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”.

Zbiornik Wody Stary Sobieski jest ostatnim punktem na tym etapie projektu pn. Gdański Szlak Wodociągowy, którego otwarcie zakończyło wieloletnie działania spółki GIWK. Szlak w obecnym kształcie składa się z trzech punktów widokowych i trzech zbiorników wody: Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, Stara Orunia i Stary Sobieski.

– To nasz prezent dla wszystkich mieszkańców Gdańska – mówi Jacek Skarbek, prezes Spółki. – Mamy satysfakcję z całości pracy wykonanej przez naszą firmę wraz z miastem Gdańsk. Każde z miejsc Gdańskiego Szlaku Wodociągowego to nie tylko piękne widoki na Gdańsk, ale i spora dawka wiedzy, którą przekazują tablice informacyjne i wystawy w udostępnionych obiektach. Ekspozycja, którą przygotowaliśmy w Zbiorniku Stary Sobieski jest przekrojowa i interdyscyplinarna, łączy sztukę i historię, a jej przygotowanie zajęło nam kilka lat – podkreśla prezes.

Kosztowny remont zbiornika

Zbiornik Stary Sobieski został wycofany z eksploatacji pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i przez lata popadał w ruinę, do czasu kiedy miejska spółka GIWK postanowiła podjąć się jego odrestaurowania i włączenia do obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Od samego początku zakładano, że wewnątrz zbiornika powstanie wystawa, jednak możliwość jej montażu była uzależniona od kondycji konstrukcji, która jak się okazało wymagała gruntownego remontu. Prace na zbiorniku rozpoczęły się w 2016 r. i zostały zakończone w sierpniu 2017 r. Koszt przystosowania obiektu do zwiedzania wyniósł nieco ponad 1,4 mln zł.

Podziemna wystawa

Eksponaty prezentowane w Zbiorniku Wody Stary Sobieski związane są z historią wodociągów i samego zbiornika, pochodzącego z 1911 roku. Wśród eksponatów znajdują się m.in. studnia z przyłączem drewnianym z XVIII w. odkopana podczas badań archeologicznych przy ul. Długie Ogrody 28, studnia typu weneckiego z drewna sosnowego, odkryta na terenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Toruńskiej, fragment gdańskiego wodociągu z rur drewnianych z ołowianymi łącznikami z XVIII w., odkopany przy ul. Kamienna Grobla oraz „list w butelce” – kapsuła czasu pochodząca z 1869 r., pozostawiona w Zbiorniku Wody Stara Orunia przez jego budowniczych.

Czytaj więcej

Skomentuj